Autor: Anna Majowicz

100 obwodnic – rusza nowy program rządu

Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk zapowiedział nowy rządowy program budowy 100 obwodnic. Inwestycja, która ma kosztować blisko 28 mld zł., będzie finansowana ze środków Krajowego Funduszu Drogowego.

Pierwsze przetargi na realizację budowy obwodnic – o łącznej długości ok. 820 km – mają być ogłoszone jeszcze w tym roku.

Jak deklaruje Ministerstwo Infrastruktury, miejsca do realizacji obwodnic wybrano w oparciu o stan prac przygotowawczych, natężenie ruchu, w tym ruchu ciężkiego, stan bezpieczeństwa ruchu w miejscowościach liczony poziomem wypadkowości i ofiarami wypadków, poprawą dostępności połączeń z państwami sąsiednimi oraz koniecznością zachowania zrównoważonego rozwoju kraju.  – Poprawa przepustowości głównych arterii jest jednym z elementów, które mogą zwiększyć dynamikę rozwoju regionów i całego kraju przez łatwiejszy, szybszy i tańszy przepływ towarów oraz usług – zapowiada resort infrastruktury. Planowane drogi mają mieć najwyższe parametry techniczne i być dostosowane do obciążenia 11,5 t/oś. 

Obecny Program Budowy Dróg Krajowych 2014–2023 (z perspektywą do 2025 roku) przewiduje budowę 43 obwodnic o łącznej długości 447,5 km za 11,3 mld zł. Do końca ubiegłego roku oddano do ruchu w ramach PBDK 15 obwodnic, natomiast w ramach wcześniejszych planów inwestycyjnych wybudowano ich w sumie 64. 

Program budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030 został zgłoszony do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów. Kolejnym etapem będą konsultacje publiczne i uzgodnienia międzyresortowe oraz opracowanie oceny oddziaływania na środowisko.

Przedstawiamy listę miejscowości, które włączone zostały w program budowy 100 obwodnic:

Województwo dolnośląskie: Głogów, Kaczorów, Legnica, Międzybórz, Milicz, Oława, Złoty Stok

Województwo lubelskie: Dzwola, Gorajec, Janów Lubelski, Łęczna, Łuków, Szczebrzeszyn, Zamość

Województwo łódzkie: Błaszki, Brzeziny, Łowicz, Srock, Wieluń

Województwo mazowieckie: Ciechanów, Lipsko, Łąck, Ostrołęka, Pułtusk, Siedlce, Skaryszew, Sokołów Podlaski, Zwoleń

Województwo podkarpackie: Brzostek i Kołaczyce, Kolbuszowa, Jasło, Miejsce Piastowe, Nowa Dęba, Pilzno, Przemyśl, Sanok (II etap)

->  Cyberbezpieczeństwo w transporcie

Województwo pomorskie: Brzezie, Człuchów, Słupsk i Kobylnica, Starogard Gdański, Sztum

Województwo świętokrzyskie: Chmielnik, Osiek, Starachowice, Wąchock

Województwo wielkopolskie: Gostyń, Grzymiszew, Kalisz, Kamionna, Koźmin Wielkopolski, Krotoszyn Zduny i Cieszków, Strykowo, Żodyń

Województwo kujawsko-pomorskie: Brześć Kujawski, Kowalewo Pomorskie, Kruszwica, Lipno, Nowa Wieś Wielka, Strzelno

Województwo lubuskie: Dobiegniew, Kostrzyn nad Odrą, Krosno Odrzańskie, Przytoczna, Strzelce Krajeńskie, Wschowa i Dębowa Łęka

Województwo małopolskie: Trzebinia, Limanowa, Maków Podhalański, Nowy Targ, Piwniczna, Tarnów (wsch. obwodnica), Wadowice

Województwo opolskie: Brzeg, Lędziny, Prudnik, Sidzina

Województwo podlaskie: Augustów, Białobrzegi, Suchowola, Sztabin, Zambrów

Województwo śląskie: Blachownia i Herby, Kroczyce, Nakło Śląskie i Świerklaniec, Pradła, Szczekociny i Goleniowy

Województwo warmińsko-mazurskie: Dywity i Olsztyn, Gąski, Pisz, Smolajny, Szczytno

Województwo zachodniopomorskie: Człopa, Gryfino, Kołbaskowo, Rusinowo, Stargard, Szczecinek, Szwecja, Wałcz i Strączno, Złocieniec

Subskrybuj nasz NEWSLETTER!

Otrzymuj powiadomienia o nowościach wprost na swoją skrzynkę pocztową!

 

 

Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Polski Instytut Transportu Drogowego oraz partnerów moich danych osobowych w postaci adresu poczty elektronicznej w celu przesyłania mi informacji marketingowych dotyczących produktów i usług oferowanych przez za pomocą środków komunikacji elektronicznej, stosownie do treści przepisu art. 10 ust. 1 i 2 ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną.

 

Zapisując się na pobranie raportu, wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych wskazanych w niniejszym formularzu, przez Polski Instytut Transportu Drogowego, dalej jako „Administrator” w celach marketingowych oraz oświadczam, że jestem zainteresowany otrzymaniem informacji o aktualnych produktach i ofertach Administratora, tym samym wyrażając zgodę na przesyłanie przez Administratora na podane dane kontaktowe informacji handlowych, w szczególności w zakresie obejmującym kontakt drogą elektroniczną i/lub telefoniczną.

Administratorem Państwa danych osobowych jest Polski Instytut Transportu Drogowego. Dane osobowe będą przetwarzane w celach niezbędnych do wysłania raportu, a w razie wyrażenia przez Państwa zgody, dane te będą przetwarzane w celach marketingowych, tj. skontaktowania się i przekazania informacji o ofertach i produktach Polski Instytut Transportu Drogowego lub partnerów raportu, tj. Webfleet Solutions Poland Sp. z o.o., Transcash.eu S.A. oraz Trans.eu S.A. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do wysłania raportu. Podstawa prawna, cel, okres przetwarzania danych osobowych oraz uprawnienia przysługujące, a także inne ważne informacje dotyczące zasad przetwarzania danych osobowych są szczegółowo określone w Polityce prywatności na stronie www.pitd.org.pl, kontakt mailowy: instytut@pitd.org.pl. Zgodę można wycofać w każdym czasie.

 

Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Polski Instytut Transportu Drogowego oraz partnerów moich danych osobowych w postaci adresu poczty elektronicznej w celu przesyłania mi informacji marketingowych dotyczących produktów i usług oferowanych przez za pomocą środków komunikacji elektronicznej, stosownie do treści przepisu art. 10 ust. 1 i 2 ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną.