Cyfryzacja z korzyścią dla każdego

0
Autor: Anna Majowicz

44% polskich managerów uważa, że jedną z głównych barier w sukcesie wdrożeń różnych nowości technologicznych, systemów i cyfryzacji, jest kultura organizacyjna oraz nauka nowych kompetencji. Żaden system, nawet najlepszy, nie załatwi nam sprawy, musimy nauczyć się z niego korzystać – wskazała na konferencji ,,Polska Logistycznym Hubem Europy” Agnieszka Szwaj, Marketing Manager Webfleet Solutions Poland.

Jeden z paneli konferencji poświęcony został cyfryzacji, której pojęcie, chociaż powtarzane do znudzenia, niejednokrotnie jest niewłaściwie rozumiane lub spłycane.

Do momentu, kiedy procesy cyfrowe stanowią niespełna 10 proc. wszystkich procesów w firmie, ciężko mówić o jej cyfryzacji. Cyfryzacja jest wtedy, gdy nie człowiek obsługuje system, tylko system zastępuje pracę konkretnego człowieka – stwierdził Mateusz Chrzanowski, prezes platformy ja-pojade.pl.  

Agnieszka Szwaj podkreśliła, że cyfryzacja jest procesem, który nie kończy się. – Technologie idą do przodu, zmienia się otoczenie rynkowe i warunki funkcjonowania firm. Musimy za tym nadążyć – stwierdziła.  

Cyfryzacja przynosi jednak nowe ryzyko związane z bezpieczeństwem. Wiele firm nie dba o odpowiednie zabezpieczenie danych. W ostatnich miesiącach doszło do cyberataków np. na firmę CMA CGM czy GEFCO,  które zakłóciły funkcjonowanie całych łańcuchów logistycznych. – O bezpieczeństwie trzeba myśleć od postawienia pierwszej kreski na desce kreślarskiej projektującej systemy. Rozumienie bezpieczeństwa jest kluczem do udanej cyfryzacji – ocenił Wojciech Wrzesień, dyrektor Działu ds. Strategii i Rozwoju Biznesu NASK SA.

Obecny na panelu Tomasz Wlaź, Naczelnik Wydziału Krajowego Systemu Cyberbezpieczeństwa w Departamencie Cyberbezpieczeństwa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów dodał, że cyfryzacja jest w tym momencie nieodzownym elementem administracji, biznesu a także społeczeństwa. – Obecnie niestety transformacja cyfrowa często kojarzona ze złymi elementami  – z przestępcami. Dlaczego ciągle słyszymy o atakach i kradzieżach naszych danych? Dlatego, że wraz z biznesem, administracją i obywatelami przestępcy też przenieśli się do świata cyfrowego. W związku z powyższym tak ważne jest, aby cyfryzację rozpocząć się od zaprojektowania sfery bezpieczeństwa – podkreślił.

->  Dwa kroki by poprawić sytuację na przejściach granicznych
Dla wielu przedsiębiorców pandemia była impulsem, aby przyjrzeć się procesom w firmach.

Obostrzenia sprawiły, że zaczęto analizować, gdzie można ograniczyć bezpośrednie kontakty pracowników. Praca zdalna wymusiła wdrożenie systemów opartych na chmurze. To wszystko spowodowało trend ku cyfryzacji. Bardzo dużo dzieje się branży transportowej, która przeszła długą drogę od prostych systemów GPS do telematyki. Głównym powodem, dla którego firmy decydują się wdrażać nowoczesne systemy jest chęć ograniczenia kosztów i poprawa efektywności wykorzystywania floty. Wydajność i bezpieczeństwo to czynniki, które skłaniają ku cyfryzacji – skomentowała Agnieszka Szwaj, Marketing Manager Webfleet Solutions Poland

–  Cyfryzujmy się. To w konsekwencji wszystkim nam się opłaci – podsumował spotkanie Tomasz Wlaź,  Naczelnik Wydziału Krajowego Systemu Cyberbezpieczeństwa w Departamencie Cyberbezpieczeństwa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.


Więcej aktualności