Autor: Anna Majowicz

Dostawy OOH integralną częścią e-commerce

Last Mile experts (LME) wraz z partnerem technologicznym UPIDO AG zakończyli badania sieci PUDO (alternatywne punkty podjęć i doręczeń) i APM (automaty paczkowe) obejmujące 27 krajów Unii Europejskiej oraz Wielkiej Brytanii. 

Badanie objęło 231 operatorów, w tym sieci kurierskie, instytucje pocztowe i firmy działające lokalnie. W trakcie badania LME przeprowadził blisko 50 wywiadów z przedstawicielami sieci, reprezentantami e-commerce oraz ekspertami branży KEP. 

– Ostatnia mila oraz dostawy OOH już nie są dodatkiem do usługi e-commerce, lecz jej kluczową i integralną częścią. Jednym z pierwszych dużych graczy był Amazon, który na swój sposób przewidział nadchodzące i stał się jednym z prekursorów zmian, które są korzystne dla milionów konsumentów na całym globie – mówi Marek Różycki, partner zarządzający w Last Mile experts.

Z raportu „Out-of-home delivery in Europe 2021”, który powstał przy wsparciu DPDgroup oraz ORACLE Partner wynika, że od połowy 2019 r. w Unii Europejskiej powstało ponad 40% nowych punktów PUDO, w znacznym stopniu stymulowanych potrzebami dynamicznie rozwijającej się branży e-commerce oraz uzyskaniem dodatkowej pojemności sieci dystrybucyjnych firm transportowych w obszarze dostaw „ostatniej mili”. 

Polska jest jednym z najszybciej rozwijających się rynków, liczba alternatywnych punktów dostaw i odbiorów przesyłek zwiększyła się w tym czasie o ponad 70%! 

Komentujący wyniki badania Mirek Gral, partner w Last Mile experts, przytacza dane z innego raportu przygotowanego przez LME – Rok 2020 w obszarze krajowego rynku usług kurierskich, osiągnął wielkość ok. 814 mln przesyłek oraz obroty na poziomie prawie 11 mld zł. Jednocześnie szacujemy, że do 2023 roku wartość obrotów z tytułu obsługi przesyłek B2C osiągnie poziom 16 mld zł i zostanie wygenerowany przez ok. 1,3 mld przesyłek, co przekłada się na blisko 70% wzrost wolumenu w stosunku do 2020 roku – wskazuje. 

->  Mobilność 2032 pod znakiem inwestycji w nowe technologie

Najwięcej punktów PUDO w Europie jest zlokalizowanych w Niemczech (57 tys.), Francji (45 tys.), Wielkiej Brytanii (38 tys.) i we Włoszech (36 tys.). Na podstawie badania LME szacuje, że na całym kontynencie dostępnych jest ponad 336 tys. lokacji PUDO. 

Częścią infrastruktury Out Of Home są także automaty paczkowe APM, których doliczono się ponad 43 tys. Największa ilość maszyn dostępna jest w Polsce (11k), Hiszpanii(10k) oraz Niemczech (7k). 

Osoby zainteresowane szczegółami zapraszamy do rejestracji i do pobrania bezpłatnej wersji 87-stronicowego raportu TUTAJ.

Subskrybuj nasz NEWSLETTER!

Otrzymuj powiadomienia o nowościach wprost na swoją skrzynkę pocztową!

 

 

Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Polski Instytut Transportu Drogowego oraz partnerów moich danych osobowych w postaci adresu poczty elektronicznej w celu przesyłania mi informacji marketingowych dotyczących produktów i usług oferowanych przez za pomocą środków komunikacji elektronicznej, stosownie do treści przepisu art. 10 ust. 1 i 2 ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną.

 

Zapisując się na pobranie raportu, wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych wskazanych w niniejszym formularzu, przez Polski Instytut Transportu Drogowego, dalej jako „Administrator” w celach marketingowych oraz oświadczam, że jestem zainteresowany otrzymaniem informacji o aktualnych produktach i ofertach Administratora, tym samym wyrażając zgodę na przesyłanie przez Administratora na podane dane kontaktowe informacji handlowych, w szczególności w zakresie obejmującym kontakt drogą elektroniczną i/lub telefoniczną.

Administratorem Państwa danych osobowych jest Polski Instytut Transportu Drogowego. Dane osobowe będą przetwarzane w celach niezbędnych do wysłania raportu, a w razie wyrażenia przez Państwa zgody, dane te będą przetwarzane w celach marketingowych, tj. skontaktowania się i przekazania informacji o ofertach i produktach Polski Instytut Transportu Drogowego lub partnerów raportu, tj. Webfleet Solutions Poland Sp. z o.o., Transcash.eu S.A. oraz Trans.eu S.A. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do wysłania raportu. Podstawa prawna, cel, okres przetwarzania danych osobowych oraz uprawnienia przysługujące, a także inne ważne informacje dotyczące zasad przetwarzania danych osobowych są szczegółowo określone w Polityce prywatności na stronie www.pitd.org.pl, kontakt mailowy: instytut@pitd.org.pl. Zgodę można wycofać w każdym czasie.

 

Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Polski Instytut Transportu Drogowego oraz partnerów moich danych osobowych w postaci adresu poczty elektronicznej w celu przesyłania mi informacji marketingowych dotyczących produktów i usług oferowanych przez za pomocą środków komunikacji elektronicznej, stosownie do treści przepisu art. 10 ust. 1 i 2 ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną.