Autor: Zespół Ekspertów PITD

Gotowość branży TSL do digitalizacji dokumentów na przykładzie odpraw celnych przy transportach do i z Wielkiej Brytanii po Brexicie

W ostatnim czasie często omawianym trendem w branży TSL jest digitalizacja dokumentów biorących udział w transporcie. Jak wiadomo, całokształt takich działań znacząco ułatwia cały proces przewozu, szczególnie jeśli mówimy o trasach poza obszar unii celnej UE, np. przy transportach do i z Wielkiej Brytanii. Czy jednak przedsiębiorstwa transportowe i spedycyjne rzeczywiście są na to gotowe?

Gotowość branży TSL do digitalizacji dokumentów na przykładzie odpraw celnych przy transportach do i z Wielkiej Brytanii po Brexicie

Mieliśmy okazję się o tym przekonać w praktyce, kiedy Wielka Brytania opuściła Unię Europejską. Sytuacja ta uwidoczniła bolączki tradycyjnych procedur celnych, w sytuacji, gdy wiele przedsiębiorstw nie było na to gotowe.
Konsekwencje były widoczne momentalnie, gdy pojawiły się braki określonych artykułów w kraju. Łańcuchy dostaw nie były na to przygotowane. Choć można było przypuszczać, że w obecnych czasach wiele procesów uda się przenieść na drogę cyfrową, to wcale nie jest to tak oczywiste.

Nieufność w kierunku cyfryzacji

Nie można oczywiście całkowicie uznać, że digitalizacja w tej sferze nie występuje, ale jest zdecydowanie za słabo spopularyzowana biorąc pod uwagę obecny stopień rozwoju technologicznego. Popularność digitalizacji postępuje w tym przypadku małymi krokami i przypomina testowanie tego rodzaju działań, niż ich realne wykorzystanie. Na początku roku 2021 właściwie rzadko się zdarzało, by jakikolwiek dokument celny był przekazywany drogą elektroniczną.

Wraz z biegiem czasu tendencja ta zmieniała się na korzyść cyfryzacji, choć nie stała się standardem.
Problemy takie jak dodatkowe przystanki na trasie czy konieczność oczekiwania na gotowe dokumenty stwarzają dodatkowe przeszkody dla przewoźników. Potencjalne koszta wynikające z takich działań zazwyczaj są co prawda bezproblemowo pokrywane przez zleceniodawców, choć należy zaznaczyć, że nie jest to oczywiste, a często przewoźnicy muszą się o nie upominać.

Firmy spedycyjne obsługujące swoich klientów również miały szereg problemów do sforsowania. Zwłaszcza początek roku 2021 stanowił wyzwanie dla firm obsługujących trasy do i z Wielkiej Brytanii. Pierwsze transporty na nowych zasadach toczyły się bardzo powoli i w zasadzie firmy przewozowe jak i spedycyjne uczyły się na bieżąco ich przebiegu oraz problemów zaistniałych po drodze. Tym bardziej w całej sytuacji potrafi zadziwić to, że wielu operatorów logistycznych korzysta od długiego czasu z rozwiązań telematycznych typu np. aplikacje mobilne dla kierowców. W zasadzie więc digitalizacja dokumentów celnych powinna być czymś oczywistym.

->  Pilotaż eCMR pomiędzy Polską a Estonią jesienią 2020 roku.

Czy to się dalej opłaca?

Dodatkowy problem dla klientów potrzebujących tego typu przewozów jest wydłużony czas przewozu, co przy przesyłkach ekspresowych bywa kluczowe. Dłuższy czas transportu skutecznie sprawia, że wielu odbiorców takich ładunków musiało znacząco uelastycznić swoje oczekiwania.

Na rynku możemy też zaobserwować spadek dostępnych ładunków częściowych, które wskutek procedur celnych stały się dużo mniej popularne niż miało to miejsce przed wyjściem Wielkiej Brytanii z UE. Przekłada się to oczywiście na ceny frachtów. Specyfika przewozów do i z UK zmieniła się również w kontekście transportu do 3,5 tony DMC. Na rynku mamy dużo większy wybór ładunków FTL.

Sami przewoźnicy również mniej chętnie niż przedtem podejmują się przewozu doładunków w strachu przed potencjalnymi problemami przy odprawie celnej. Całokształt sprawia, że trasy do Wielkiej Brytanii przestały być tak opłacalne jak kiedyś. Początek roku 2021 obfitował co prawda w dobrze płatne frachty, ale ceny wraz z czasem zrównały się do pewnego stabilnego poziomu.

Potrzeba czasu

Nie ma raczej uniwersalnego rozwiązania dla wymienionych wcześniej kłopotów. Spopularyzowanie digitalizacji procedur celnych w tych rodzajach przewozów zwyczajnie potrzebuje czasu. Wielu klientów nie ma jeszcze zaufania do takich rozwiązań, przez co preferują tradycyjne metody.

Firmy powinny mimo wszystko dążyć do wdrażania tego procesu, z uwagi nie tylko na redukcję kosztów ale przede wszystkim redukcję czasu przewozu. Podsumowując, Brexit pokazał, że choć branża TSL mocno aspiruje do digitalizacji dokumentów transportowych to jednak ma w tym temacie jeszcze dużo do przepracowania.

AUTOR: KAMIL SŁABOSZ

Subskrybuj nasz NEWSLETTER!

Otrzymuj powiadomienia o nowościach wprost na swoją skrzynkę pocztową!

 

 

Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Polski Instytut Transportu Drogowego oraz partnerów moich danych osobowych w postaci adresu poczty elektronicznej w celu przesyłania mi informacji marketingowych dotyczących produktów i usług oferowanych przez za pomocą środków komunikacji elektronicznej, stosownie do treści przepisu art. 10 ust. 1 i 2 ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną.

 

Zapisując się na pobranie raportu, wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych wskazanych w niniejszym formularzu, przez Polski Instytut Transportu Drogowego, dalej jako „Administrator” w celach marketingowych oraz oświadczam, że jestem zainteresowany otrzymaniem informacji o aktualnych produktach i ofertach Administratora, tym samym wyrażając zgodę na przesyłanie przez Administratora na podane dane kontaktowe informacji handlowych, w szczególności w zakresie obejmującym kontakt drogą elektroniczną i/lub telefoniczną.

Administratorem Państwa danych osobowych jest Polski Instytut Transportu Drogowego. Dane osobowe będą przetwarzane w celach niezbędnych do wysłania raportu, a w razie wyrażenia przez Państwa zgody, dane te będą przetwarzane w celach marketingowych, tj. skontaktowania się i przekazania informacji o ofertach i produktach Polski Instytut Transportu Drogowego lub partnerów raportu, tj. Webfleet Solutions Poland Sp. z o.o., Transcash.eu S.A. oraz Trans.eu S.A. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do wysłania raportu. Podstawa prawna, cel, okres przetwarzania danych osobowych oraz uprawnienia przysługujące, a także inne ważne informacje dotyczące zasad przetwarzania danych osobowych są szczegółowo określone w Polityce prywatności na stronie www.pitd.org.pl, kontakt mailowy: instytut@pitd.org.pl. Zgodę można wycofać w każdym czasie.

 

Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Polski Instytut Transportu Drogowego oraz partnerów moich danych osobowych w postaci adresu poczty elektronicznej w celu przesyłania mi informacji marketingowych dotyczących produktów i usług oferowanych przez za pomocą środków komunikacji elektronicznej, stosownie do treści przepisu art. 10 ust. 1 i 2 ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną.