Autor: Bartłomiej Drążkiewicz

Jak zmienia się logistyka w e-commerce: trendy, innowacje i wyzwania

Handel elektroniczny nieustannie kształtuje nasze życie konsumenckie. W świetle rosnącej penetracji technologii cyfrowych, zakupów dokonanych za pośrednictwem internetu dokonuje się coraz sprawniej i intuicyjniej. Jednak za fasadą tej elektronicznej ekosfery, kryje się skomplikowany system logistyczny. To on odpowiada za transport i dostarczanie zamówionych produktów. W obliczu zmian technologicznych oraz preferencji konsumentów, logistyka e-commerce przechodzi obecnie okres intensywnego rozwoju. Ma przed sobą też liczne wyzwania.

E-commerce jako standard zakupowy

Wzrost popularności zakupów online przekłada się na zmianę nawyków konsumenckich. Według danych Gemiusa z 2023 roku, aż 79% użytkowników regularnie korzystających z Internetu zadeklarowało, że zakupy online stały się dla nich powszechną praktyką. W miarę jak oczekiwania konsumentów rosną, zdolność do szybkiej i bezproblemowej dostawy staje się kluczowym czynnikiem konkurencyjności dla sprzedawców e-commerce.

Wyzwania logistyczne

Raport „Logistyka E-commerce. Gdzie jesteśmy, a gdzie chcemy być?” podkreśla istotne aspekty rozwoju sektora, biorąc pod uwagę sytuację na rynku Kurier-Express-Paczka (KEP) oraz wzrost liczby przesyłek kurierskich. W 2022 roku sektor ten obsłużył blisko 922 mln przesyłek i paczek pocztowych, zaś według szacunków PITD, w 2023 roku liczba ta wzrosła już do 1300 mln. Polska odgrywa istotną rolę w dostawach poza domem (OOH), posiadając rozbudowaną infrastrukturę automatów pocztowych, co odzwierciedla rosnący udział handlu internetowego. Jednakże, pytanie pozostaje czy logistyka jest gotowa obsłużyć rosnący wolumen zamówień.

Zwroty – kosztowna część logistyki

Wzrost sprzedaży online przynosi za sobą także wzrost liczby zwrotów produktów. Sklepy online konkurują nie tylko ceną, lecz również wygodą i elastycznością zwrotów.

Grafika ozdobna

Polityka zwrotów ma kluczowe znaczenie dla satysfakcji klientów, ale może stanowić również wyzwanie dla efektywności kosztowej przedsiębiorstwa. W szczególności branża modowa, której odsetek zwróconych zamówień będzie sięgać 17% , musi skutecznie zarządzać tym aspektem.

Przycisk: Kliknij, aby pobrać raport

Zastosowanie zaawansowanych algorytmów optymalizacyjnych

W obliczu coraz większych oczekiwań konsumentów, wykorzystanie zaawansowanych algorytmów optymalizacyjnych staje się nieodzowne. W magazynach, metody takie jak single order picking, batch picking czy zone picking są analizowane pod kątem efektywności i optymalizacji. Algorytmy te również odgrywają istotną rolę w optymalizacji tras transportowych oraz w ostatniej mili, minimalizując koszty i puste przebiegi, a także dostosowując trasy do określonych ograniczeń.

Trend ekologiczny w e-commerce

W obliczu rosnącej świadomości ekologicznej społeczeństwa, dostawcy e-commerce coraz częściej stawiają na zrównoważone rozwiązania logistyczne.

Grafika ozdobna

Wprowadzenie hubów przeładunkowych czy zastosowanie ekologicznych metod dostawy może przyczynić się nie tylko do zmniejszenia wpływu na środowisko, lecz także poprawić wizerunek marki w oczach świadomych ekologicznie konsumentów.

(THE) BEST, czyli jaka jest polska logistyka?

Klienci oczekują coraz wyższych standardów usług logistycznych, a Polska wydaje się być liderem w tej dziedzinie. Różne innowacje i strategie uczyniły polski rynek logistyczny gotowym na dynamiczny wzrost oraz ekologiczną rewolucję w kontekście e-commerce.

Grafika ozdobna

Kluczowe elementy to między innymi niski Price Defect Rate (PDR), narzędzia i aplikacje zakupowe, rozległa sieć punktów odbioru oraz różnorodne sposoby dostawy, włączając w to ekologiczne metody. Polscy dostawcy oferują kompleksowe rozwiązania, które są bliskie, ekologiczne, szybkie i przystępne cenowo.

Podsumowanie

Zrozumienie i optymalizacja logistyki w e-commerce stanowią kluczowy czynnik dla dalszego rozwoju tego sektora w Polsce. Raport Polskiego Instytutu Transportu Drogowego zaprasza do refleksji nad bieżącymi wyzwaniami i innowacjami w logistyce, nie tylko tej e-commerce. Zapraszamy do lektury

Partnerzy wydania raportu: Otimo, LODZistics, 3LP, Alsendo.

Patroni medialni: eTransport, Eurologistics, Log24, Łukasiewicz PIT, LOGISTYKA, truck.pl, FleetLOG, TSL Media Group, Obserwator Logistyczny, Trans.INFO i Globkurier.

Przycisk: Kliknij, aby pobrać raport
->  Kierowca na żądanie z ja-pojade.pl
Pobierz Raport

Subskrybuj nasz NEWSLETTER!

Otrzymuj powiadomienia o nowościach wprost na swoją skrzynkę pocztową!

 

 

Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Polski Instytut Transportu Drogowego oraz partnerów moich danych osobowych w postaci adresu poczty elektronicznej w celu przesyłania mi informacji marketingowych dotyczących produktów i usług oferowanych przez za pomocą środków komunikacji elektronicznej, stosownie do treści przepisu art. 10 ust. 1 i 2 ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną.

 

Zapisując się na pobranie raportu, wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych wskazanych w niniejszym formularzu, przez Polski Instytut Transportu Drogowego, dalej jako „Administrator” w celach marketingowych oraz oświadczam, że jestem zainteresowany otrzymaniem informacji o aktualnych produktach i ofertach Administratora, tym samym wyrażając zgodę na przesyłanie przez Administratora na podane dane kontaktowe informacji handlowych, w szczególności w zakresie obejmującym kontakt drogą elektroniczną i/lub telefoniczną.

Administratorem Państwa danych osobowych jest Polski Instytut Transportu Drogowego. Dane osobowe będą przetwarzane w celach niezbędnych do wysłania raportu, a w razie wyrażenia przez Państwa zgody, dane te będą przetwarzane w celach marketingowych, tj. skontaktowania się i przekazania informacji o ofertach i produktach Polski Instytut Transportu Drogowego lub partnerów raportu, tj. Webfleet Solutions Poland Sp. z o.o., Transcash.eu S.A. oraz Trans.eu S.A. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do wysłania raportu. Podstawa prawna, cel, okres przetwarzania danych osobowych oraz uprawnienia przysługujące, a także inne ważne informacje dotyczące zasad przetwarzania danych osobowych są szczegółowo określone w Polityce prywatności na stronie www.pitd.org.pl, kontakt mailowy: instytut@pitd.org.pl. Zgodę można wycofać w każdym czasie.

 

Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Polski Instytut Transportu Drogowego oraz partnerów moich danych osobowych w postaci adresu poczty elektronicznej w celu przesyłania mi informacji marketingowych dotyczących produktów i usług oferowanych przez za pomocą środków komunikacji elektronicznej, stosownie do treści przepisu art. 10 ust. 1 i 2 ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną.