Autor: Anna Majowicz

Kierowca freelancer

W ostatniej dekadzie obserwować można było dynamiczny wzrost branży transportu drogowego, zarówno na rynku krajowym, jak i na rynkach europejskich. Ten sukces swoje odzwierciedlenie znajduje w ciągłym niedoborze kierowców zawodowych. Z publikacji PwC „Transport przyszłości. Raport o perspektywach rozwoju transportu drogowego w latach 2020-2030” wynika, że już w przyszłym roku luka w tym braku może wynieść nawet 200 tys. osób! 

Wśród przyczyn braku truckerów w Polsce wymienia się uciążliwości związane z wykonywaniem zawodu, jak chociażby długie rozłąki z rodziną. Okazuje się, że można temu zaradzić. Jedną z propozycji jest zmiana postrzegania stanowiska pracy kierowcy zawodowego. Może on być pracownikiem nie pełnoetatowym, a zleceniowym. O kierowcy freelancerze rozmawialiśmy z Mateuszem Chrzanowskim, prezesem zarządu ja-pojade.pl.

Ja-pojade.pl to portal, który zrzesza firmy transportowe oraz osoby z czynnym prawem jazdy wszystkich kategorii. W jaki sposób działacie? Jaka jest misja firmy?

Portal powstał jako odpowiedź na potrzeby branży transportowej, w związku z brakami kadrowymi. Naszą misją jest wsparcie kierowców w poszukiwaniu zatrudnienia, a także przedsiębiorców w chwili, kiedy poszukują pracowników zarówno do wykonania zlecenia jak i do pracy na stałe. Stworzyliśmy platformę w taki sposób, aby w jak największym stopniu zminimalizować czas potrzebny na poszukiwanie pracowników. Wystarczy zarejestrować się na ja-pojade.pl i dodać ogłoszenie z ofertą. Działamy od grudnia ur., a w tej chwili w naszej bazie zrzeszonych jest ok. 1000 firm transportowych i 6000 kierowców. 

Jak działa ten system?

Kiedy firma wystawi zlecenie, kierowcy zgłaszają się jako wykonawcy. Przedsiębiorca wskazuje trasę, wyznacza termin i oferowaną kwotę za wykonanie zlecenia. Po zgłoszeniu się kierowców firma wybiera kandydata. Wybrany kierowca otrzymuje powiadomienie smsem lub mailowo. System generuje umowy i można ruszyć w trasę. Co istotne nie trzeba od razu zakładać konta – które nota bene dla kierowców jest bezpłatne – ponieważ wystawione przez firmy zlecenia można podejrzeć na stronie głównej, a w zakładce ,,oferty pracy” przejrzeć dostępne wakaty na pracę stałą. Natomiast jeśli chcemy już skontaktować się z firmą i otrzymać numer do przedsiębiorcy, musimy być członkami społeczności. Nadmienię, że budując społeczność chcemy również zbudować schemat benefitów, dodatków dla kierowców, ze specjalnymi ofertami, których w tej chwili nie posiadają.

->  Kierunek: Ukraina. 8 dobrych praktyk dla przewoźników
Jak długo czeka się na weryfikację zgłoszenia? 

Firmy weryfikowane są automatycznie, na podstawie NIP-u. Kierowca oczekuje nie więcej niż 12 godzin. 

Czy po zgłoszeniu się do zlecenia można je wycofać?

Kierowca może się wycofać do momentu, dopóty nie zostanie wybrany. Oczywiście może wycofać się później, ale gdy zrobi to bez podania konkretnego powodu po wybraniu go przez przedsiębiorcę, zostanie usunięty z systemu.

Każdy kierowca, realizujący zlecenie poprzez portal ja-pojade.pl podlega specjalnemu ubezpieczeniu OC za powierzone mienie. 

Udało nam się stworzyć wyjątkową na skalę rynku polskiego usługę ubezpieczenia, które pozwala ubezpieczyć kierowcę nawet na jeden dzień. Nie bierzemy praktycznie żadnej prowizji za świadczenie naszych usług, poza kosztem wystawienia zlecenia, który wynosi w ofercie standardowej 60 zł, lub 90 zł netto w przypadku zlecenia promowanego. Po wybraniu kierowcy przedsiębiorca ponosi opłatę 35 zł netto za każdy dzień zlecenia, w którym ujęte zostało ubezpieczenie. Kierowca zostaje ubezpieczony na kwotę 50 tys. zł. 

Co obejmuje ubezpieczenie?

Wszystkie szkody poza tymi wyrządzonymi pod wpływem alkoholu i szkodami na ładunku – ponieważ ładunek obejmuje ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej przewoźnika drogowego (OCPD). Mówimy więc o uszkodzeniach typu urwanie zderzaka, lampy, czy uszkodzeniu płotu lub kabiny. Dodam, że aktualnie pracujemy nad stworzeniem ubezpieczenia medycznego dla kierowców zawodowych, ponieważ mamy świadomość tego, jak ciężko jest zawrzeć korzystne ubezpieczenie indywidualnie. Oczywiście większość korporacji posiada różne pakiety, jednakowoż firmy transportowe takich praktycznie nie posiadają. Przynajmniej nie ma ich wiele. 

Stworzyliście także specjalny system szkoleń, pozwalający na weryfikację i podnoszenie kwalifikacji kierowców zawodowych.

W tej chwili posiadamy krótkie szkolenia z obsługi tachografu czy z podstawowych przepisów transportowych. Nawiązujemy współpracę z jedną z największych firm szkoleniowych w kraju – OCRK Inelo, gdzie będziemy posiadali dodatkowe testy weryfikujące całościową wiedzę kierowcy nt. transportu. W ofercie będzie możliwość skorzystania z dedykowanych szkoleń uzupełniających o brakujące elementy. Pracujemy nad stworzeniem prostych szkoleń pokazujących kierowcom, jak korzystać z systemów telematycznych, aby nie bali się ich używać. Z czasem będziemy rozbudowywać szkolenia. Im więcej szkoleń wypełni kierowca, tym częściej będzie w systemie promowany. Przedsiębiorca będzie miał pewność, że kierowca potrafi np. odpowiednio posługiwać się tachografem, dzięki czemu nie narobi firmie problemów. 

->  Monitoring ładunków w czasie rzeczywistym - niesłuszne obawy vs korzyści
Dlaczego warto założyć konto na ja-pojade.pl?

To jedyna społeczność kierowców w Polsce. Chciałbym, aby kierowcy mieli świadomość, że to nie jest tylko miejsce do szukania pracy. Staramy się zbudować społeczność, dla której chcemy stworzyć specjalne rozwiązania, poprawić jakość i życie kierowców. Jeśli chodzi o przedsiębiorców, mocnymi stronami takiej współpracy jest efektywność wykorzystania floty, możliwość znalezienia szybkiego zastępstwa, ciągłość dostaw i przede wszystkim zniwelowanie problemów związanych z brakami kadrowymi.

Kierowca podczas jazdy samochodem ciężarowym

Subskrybuj nasz NEWSLETTER!

Otrzymuj powiadomienia o nowościach wprost na swoją skrzynkę pocztową!

 

 

Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Polski Instytut Transportu Drogowego oraz partnerów moich danych osobowych w postaci adresu poczty elektronicznej w celu przesyłania mi informacji marketingowych dotyczących produktów i usług oferowanych przez za pomocą środków komunikacji elektronicznej, stosownie do treści przepisu art. 10 ust. 1 i 2 ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną.

 

Zapisując się na pobranie raportu, wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych wskazanych w niniejszym formularzu, przez Polski Instytut Transportu Drogowego, dalej jako „Administrator” w celach marketingowych oraz oświadczam, że jestem zainteresowany otrzymaniem informacji o aktualnych produktach i ofertach Administratora, tym samym wyrażając zgodę na przesyłanie przez Administratora na podane dane kontaktowe informacji handlowych, w szczególności w zakresie obejmującym kontakt drogą elektroniczną i/lub telefoniczną.

Administratorem Państwa danych osobowych jest Polski Instytut Transportu Drogowego. Dane osobowe będą przetwarzane w celach niezbędnych do wysłania raportu, a w razie wyrażenia przez Państwa zgody, dane te będą przetwarzane w celach marketingowych, tj. skontaktowania się i przekazania informacji o ofertach i produktach Polski Instytut Transportu Drogowego lub partnerów raportu, tj. Webfleet Solutions Poland Sp. z o.o., Transcash.eu S.A. oraz Trans.eu S.A. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do wysłania raportu. Podstawa prawna, cel, okres przetwarzania danych osobowych oraz uprawnienia przysługujące, a także inne ważne informacje dotyczące zasad przetwarzania danych osobowych są szczegółowo określone w Polityce prywatności na stronie www.pitd.org.pl, kontakt mailowy: instytut@pitd.org.pl. Zgodę można wycofać w każdym czasie.

 

Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Polski Instytut Transportu Drogowego oraz partnerów moich danych osobowych w postaci adresu poczty elektronicznej w celu przesyłania mi informacji marketingowych dotyczących produktów i usług oferowanych przez za pomocą środków komunikacji elektronicznej, stosownie do treści przepisu art. 10 ust. 1 i 2 ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną.