Autor: Anna Majowicz

Kto ma zabezpieczyć ładunek?

W przewozie transportowanych towarów kluczowe jest ich zabezpieczenie. Jeśli ładunek jest niewłaściwie przewożony może ulec zniszczeniu, co stanowi również zagrożenie dla kierowcy oraz innych uczestników ruchu drogowego.

Łukasz Chwalczuk z Kancelarii Prawnej IURIDICA na marcowej konferencji Transport Manager ,,New Challenges’22” w Katowicach zadał słuszne pytanie: kto powinien zabezpieczyć ładunek – magazynier czy kierowca?

Łukasz Chwalczuk, kto ma zabezpieczyć ładunek
Łukasz Chwalczuk na konferencji „New Challenges’22”

Prawo przewozowe

Z Art. 43 ust. 1 wynika, że ,,jeżeli umowa lub przepis szczególny nie stanowią inaczej, czynności ładunkowe należą odpowiednio do obowiązków nadawcy lub odbiorcy”.

Z kolei w Art. 43 ust. 2 mowa jest o tym, że ,,nadawca, odbiorca lub inny podmiot wykonujący czynności ładunkowe jest obowiązany wykonać je w sposób zapewniający przewóz przesyłki towarowej zgodnie z przepisami ruchu drogowego i przepisami o drogach publicznych, a w szczególności niepowodujący zagrożenia bezpieczeństwa ruchu drogowego, przekroczenia dopuszczalnej masy pojazdów lub przekroczenia dopuszczalnych  nacisków osi”.

polisy ubezpieczeniowe
Źródło: iuridica

W Polsce ładunek ,,mocuje się”

W zapisach zlecenia transportowego znajdują się informacje o tym, że to ,,zleceniobiorca ponosi odpowiedzialność za wszelkie szkody powstałe w wyniku podjętych czynności ładunkowych” i zobowiązuje się on zabezpieczyć ładunek zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 25 stycznia 2018 r. w sprawie sposobu przewozu ładunku.

To rozporządzenie było procedowane, ale z marnym skutkiem. Wpisano w nim, cytuję ,,W Polsce ładunek mocuje się”, więc jak jutro pojedziesz do sklepu po wodę mineralną, to powiesz ,,Nałęczowianko weź no się zamocuj zgodnie z Art. 3”. Mówię pół żartem pół serio, ale takie są zapisy

– wskazał Łukasz Chwalczuk.

Prawnik zwraca uwagę, aby upewnić się czy w zleceniu transportowym jest zapis o czynnościach ładunkowych, jeśli zlecenie transportowe przenosi na ciebie czynności ładunkowe – ubezpiecz się od tego ryzyka, uprzedź kierowcę o obowiązku wykonania załadunku/rozładunku i ustal realną wysokość szkody.

iuridica
Źródło: iuridica
->  #ideaHACK

Subskrybuj nasz NEWSLETTER!

Otrzymuj powiadomienia o nowościach wprost na swoją skrzynkę pocztową!

 

 

Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Polski Instytut Transportu Drogowego oraz partnerów moich danych osobowych w postaci adresu poczty elektronicznej w celu przesyłania mi informacji marketingowych dotyczących produktów i usług oferowanych przez za pomocą środków komunikacji elektronicznej, stosownie do treści przepisu art. 10 ust. 1 i 2 ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną.

 

Zapisując się na pobranie raportu, wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych wskazanych w niniejszym formularzu, przez Polski Instytut Transportu Drogowego, dalej jako „Administrator” w celach marketingowych oraz oświadczam, że jestem zainteresowany otrzymaniem informacji o aktualnych produktach i ofertach Administratora, tym samym wyrażając zgodę na przesyłanie przez Administratora na podane dane kontaktowe informacji handlowych, w szczególności w zakresie obejmującym kontakt drogą elektroniczną i/lub telefoniczną.

Administratorem Państwa danych osobowych jest Polski Instytut Transportu Drogowego. Dane osobowe będą przetwarzane w celach niezbędnych do wysłania raportu, a w razie wyrażenia przez Państwa zgody, dane te będą przetwarzane w celach marketingowych, tj. skontaktowania się i przekazania informacji o ofertach i produktach Polski Instytut Transportu Drogowego lub partnerów raportu, tj. Webfleet Solutions Poland Sp. z o.o., Transcash.eu S.A. oraz Trans.eu S.A. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do wysłania raportu. Podstawa prawna, cel, okres przetwarzania danych osobowych oraz uprawnienia przysługujące, a także inne ważne informacje dotyczące zasad przetwarzania danych osobowych są szczegółowo określone w Polityce prywatności na stronie www.pitd.org.pl, kontakt mailowy: instytut@pitd.org.pl. Zgodę można wycofać w każdym czasie.

 

Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Polski Instytut Transportu Drogowego oraz partnerów moich danych osobowych w postaci adresu poczty elektronicznej w celu przesyłania mi informacji marketingowych dotyczących produktów i usług oferowanych przez za pomocą środków komunikacji elektronicznej, stosownie do treści przepisu art. 10 ust. 1 i 2 ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną.