Autor: Anna Majowicz

Kto ma zabezpieczyć ładunek?

W przewozie transportowanych towarów kluczowe jest ich zabezpieczenie. Jeśli ładunek jest niewłaściwie przewożony może ulec zniszczeniu, co stanowi również zagrożenie dla kierowcy oraz innych uczestników ruchu drogowego.

Łukasz Chwalczuk z Kancelarii Prawnej IURIDICA na marcowej konferencji Transport Manager ,,New Challenges’22” w Katowicach zadał słuszne pytanie: kto powinien zabezpieczyć ładunek – magazynier czy kierowca?

Łukasz Chwalczuk, kto ma zabezpieczyć ładunek
Łukasz Chwalczuk na konferencji „New Challenges’22”

Prawo przewozowe

Z Art. 43 ust. 1 wynika, że ,,jeżeli umowa lub przepis szczególny nie stanowią inaczej, czynności ładunkowe należą odpowiednio do obowiązków nadawcy lub odbiorcy”.

Z kolei w Art. 43 ust. 2 mowa jest o tym, że ,,nadawca, odbiorca lub inny podmiot wykonujący czynności ładunkowe jest obowiązany wykonać je w sposób zapewniający przewóz przesyłki towarowej zgodnie z przepisami ruchu drogowego i przepisami o drogach publicznych, a w szczególności niepowodujący zagrożenia bezpieczeństwa ruchu drogowego, przekroczenia dopuszczalnej masy pojazdów lub przekroczenia dopuszczalnych  nacisków osi”.

polisy ubezpieczeniowe
Źródło: iuridica

W Polsce ładunek ,,mocuje się”

W zapisach zlecenia transportowego znajdują się informacje o tym, że to ,,zleceniobiorca ponosi odpowiedzialność za wszelkie szkody powstałe w wyniku podjętych czynności ładunkowych” i zobowiązuje się on zabezpieczyć ładunek zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 25 stycznia 2018 r. w sprawie sposobu przewozu ładunku.

To rozporządzenie było procedowane, ale z marnym skutkiem. Wpisano w nim, cytuję ,,W Polsce ładunek mocuje się”, więc jak jutro pojedziesz do sklepu po wodę mineralną, to powiesz ,,Nałęczowianko weź no się zamocuj zgodnie z Art. 3”. Mówię pół żartem pół serio, ale takie są zapisy

– wskazał Łukasz Chwalczuk.

Prawnik zwraca uwagę, aby upewnić się czy w zleceniu transportowym jest zapis o czynnościach ładunkowych, jeśli zlecenie transportowe przenosi na ciebie czynności ładunkowe – ubezpiecz się od tego ryzyka, uprzedź kierowcę o obowiązku wykonania załadunku/rozładunku i ustal realną wysokość szkody.

iuridica
Źródło: iuridica
->  Czym jest Nowy Jedwabny Szlak?