Zaczynając 2022 rok, logistyka mierzyła się jeszcze z wyzwaniami lat poprzednich, spowodowanymi m.in. pandemią. Początek roku przyniósł Pakiet Mobilności, choć większość firm była na niego przygotowana już wcześniej. W pierwszych miesiącach mimo wszystko pojawił się spadek ilości ofert pracy w transporcie, zmieniając dotychczasowy rynek.
Spadek liczby ofert w transporcie
Na spadek liczby ofert w transporcie wpływ miała duża niepewność, jak przepisy będą wyglądały w praktyce. Również determinowały ją wyższe koszty prowadzenia działalności, co w wielu przypadkach doprowadziło do konieczności szukania oszczędności. Logistyka magazynowa w obszarze e-commerce odnotowała stabilny początek roku po zeszłorocznym peaku. W logistyce produkcyjnej zauważyć można było zwiększenie ilości ofert pracy w branży FMCG, czy medycznej. Dla sektora budowlanego początek roku był intensywny, ale wraz ze wzrostem stóp procentowych branża spowolniła i dzisiaj jest w trudnej sytuacji. W tym okresie widać było duży wzrost zapotrzebowania na doświadczonych planistów produkcji, logistyków i kupców. Mniej ofert można było zobaczyć w branży automotive. Choć i tu były firmy, które rozpoczynały swoją działalność w Polsce i potrzebowały zbudować swoje zespoły. W pierwszej kolejności firmy te szukały kadry managerskiej, wśród której można było zaobserwować większą gotowość do relokacji.
Niż demograficzny wpływa na rynek pracy
Przełom lutego i marca przyniósł kolejne złe wieści dla branży transportowej. Wojna w Ukrainie spowodowała, że ceny paliw poszybowały w górę o kilkadziesiąt procent. Przełożyło się to na duże problemy finansowe przewoźników. Należy pamiętać, że ten konflikt zbrojny miał wpływ nie tylko na ceny paliw, ale również na zmniejszony eksport i przede wszystkim ograniczenia wjazdu unijnych ciężarówek do Rosji. I choć wiele firm musiało redukować etaty, to zaskakująco bezrobocie nie wzrosło. Wpływ na to ma niż demograficzny, którego wynikiem jest ogromne zapotrzebowanie na pracowników oraz odpływ kierowców z Ukrainy. Osoby, które straciły pracę bardzo szybko znalazły nowe zajęcie.
Rynek poszukuje trenerów ecodrivingu
W 2022 roku można było odnotować wzrost ilości ofert pracy na stanowiska trenerów ecodrivingu, którzy mieli znacząco przyczynić się do ograniczenia kosztów prowadzenia działalności. I choć problemy wynikające z wojny miały negatywny wpływ na niemal wszystkie obszary logistyki, to były firmy, które musiały dynamicznie zwiększyć zatrudnienie w związku z koniecznością przeniesienia produkcji ze wschodu do Polski. W połowie roku rynek transportu odżył, a firmy ochoczo zaczęły zatrudniać kierowców, agentów celnych, logistyków, spedytorów, czy handlowców. Mimo to, trudniej było wejść do branży. Firmy licząc każdą złotówkę, wolały postawić na doświadczonych pracowników, którzy będą w stanie w krótkim czasie wygenerować ROI. Rozpoczęła się walka o pracownika, co doprowadziło do wzrostu wynagrodzeń.
Rotacje na stanowiskach w logistyce
Druga połowa roku to również sporo zmian w obszarze stanowisk kierowniczych. W związku z dynamicznym wzrostem, ale czasem koniecznością zamknięcia oddziałów, pojawiły się rotacje na stanowiskach branch managerów oraz kierowników transportu. W logistyce magazynowej można było zaobserwować zapotrzebowanie na managerów centrów dystrybucyjnych, wśród operatorów logistycznych, pracujących z klientami z branży e-commerce. Wynikało to głównie z dynamicznego wzrostu ilości otwieranych projektów w Polsce. W logistyce produkcyjnej pomimo dobrego początku roku i ogromnego zapotrzebowania na rynku, branża budowlana wyhamowała ze względu na ograniczoną ilość udzielanych kredytów hipotecznych. Spowodowało to konieczność ograniczenia mocy produkcyjnych.
Wykwalifikowany specjalista znajdzie pracę
Końcówka roku jest zawsze dynamiczna w transporcie i dziś głównie wykwalifikowani specjaliści mogą przebierać w ofertach pracy. Logistyka e-commerce, jak co roku stanęła przed wyzwaniem związanym z Black Friday oraz okresem świątecznym, stąd zwiększenie zapotrzebowania na magazynierów. W każdym z przypadków widać, że jeszcze mocniej zwiększyła się rola ekspertów w ramach organizacji. Ich zadaniem jest pomóc firmie pozytywnie wyróżnić się na mocno konkurencyjnym rynku, zarówno pod kątem handlowym, jak i kadrowym. Na przestrzeni 2022 roku zmieniło się jednak podejście rekrutacyjne. Obecnie przedsiębiorcy z rezerwą podchodzą do zatrudniania nowych osób i starają się jeszcze bardziej weryfikować osoby starające się o pracę. Pomocne dla pracowników mogą okazać się referencje oraz kontakty w branży.
Patryk Grygiel
Ekspert PITD