Autor: Kamil Zając

Nadzwyczajne zmiany w transporcie – przegląd

Obecna sytuacja geopolityczna spowodowała duże zamieszanie w dziedzinie transportu. Brakuje kierowców, a także obserwuje się zwiększone zapotrzebowanie na przewozy. Ministerstwo Infrastruktury wprowadziło w dniach: 4 marca 2022 r. – 2 kwietnia 2022 r. odstępstwa od stosowania przyjętych przepisów, dotyczących czasu prowadzenia pojazdu, przerw i okresów odpoczynków kierowców. Dotyczą one zarówno kierowców w ruchu osobowym, jak i towarowym na terytorium naszego kraju. Dodatkowo transporty humanitarne zostały zwolnione z opłat w systemie e-toll.

obwieszczenie ministra infrastruktury

Nadzwyczajne przepisy do 2 kwietnia

Zgodnie z obwieszczeniem Ministra Infrastruktury poluzowane regulacje, dotyczące czasu pracy kierowców będą trwały do 2 kwietnia. Objęły one kierowców wykonujących krajowe, a także międzynarodowe przewozy drogowe osób i rzeczy.

Kierowco, ważne zmiany w przepisach

  1. dzienny czas prowadzenia pojazdu nie może przekroczyć 11 godzin;
  2. tygodniowy czas prowadzenia pojazdu nie może przekroczyć 60 godzin;
  3. łączny czas prowadzenia pojazdu w ciągu dwóch kolejnych tygodni nie może przekroczyć 96 godzin;
  4. po okresie prowadzenia pojazdu trwającym pięć i pół godziny kierowcy przysługuje ciągła przerwa trwająca co najmniej czterdzieści pięć minut;
  5. kierowca, jeżeli dokona takiego wyboru, może wykorzystać również regularny tygodniowy okres odpoczynku w pojeździe, o ile posiada on odpowiednie miejsca do spania dla każdego kierowcy i pojazd znajduje się na postoju.

Kierowcy, o których mowa powyżej, mają obowiązek wskazać odręcznie na odwrocie wykresówki tachografu analogowego lub wydruku z tachografu cyfrowego powody skorzystania z odstępstw, o których mowa powyżej. Jest to zwyczajowa praktyka w sytuacjach awaryjnych i ma zasadnicze znaczenie dla celów kontroli w/w przepisów.

Pomoc humanitarna zwolniona z opłat za infrastrukturę

W związku z położeniem geograficznym, jakie pełni nasz kraj na osi wschód – zachód, dla koordynacji pomocy, transporty humanitarne zostały zwolnione z opłat w systemie e-toll. Dotyczy to także komercyjnych odcinków dróg. Zwolnieniem objęto również samochody na ukraińskich rejestracjach, poruszające się po polskich drogach.

->  Raport GUS podsumował polski transport w 2021 roku

GITD wydaje dokumenty

Główny Inspektorat Transportu Drogowego ogłosił, że rozpoczyna wydawanie dokumentów na podstawie kompletnych wniosków, które wpłynęły do urzędu:

  1. dokumenty licencji wspólnotowych, wnioski z okresu 11-14.02.2022 r.
  2. dokumenty świadectw kierowców, wnioski z okresu 18-21.02.2022 r.

Pełny tekst obwieszczenia Ministra Infrastruktury

obwieszczenie ministra infrastruktury

Subskrybuj nasz NEWSLETTER!

Otrzymuj powiadomienia o nowościach wprost na swoją skrzynkę pocztową!

 

 

Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Polski Instytut Transportu Drogowego oraz partnerów moich danych osobowych w postaci adresu poczty elektronicznej w celu przesyłania mi informacji marketingowych dotyczących produktów i usług oferowanych przez za pomocą środków komunikacji elektronicznej, stosownie do treści przepisu art. 10 ust. 1 i 2 ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną.

 

Zapisując się na pobranie raportu, wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych wskazanych w niniejszym formularzu, przez Polski Instytut Transportu Drogowego, dalej jako „Administrator” w celach marketingowych oraz oświadczam, że jestem zainteresowany otrzymaniem informacji o aktualnych produktach i ofertach Administratora, tym samym wyrażając zgodę na przesyłanie przez Administratora na podane dane kontaktowe informacji handlowych, w szczególności w zakresie obejmującym kontakt drogą elektroniczną i/lub telefoniczną.

Administratorem Państwa danych osobowych jest Polski Instytut Transportu Drogowego. Dane osobowe będą przetwarzane w celach niezbędnych do wysłania raportu, a w razie wyrażenia przez Państwa zgody, dane te będą przetwarzane w celach marketingowych, tj. skontaktowania się i przekazania informacji o ofertach i produktach Polski Instytut Transportu Drogowego lub partnerów raportu, tj. Webfleet Solutions Poland Sp. z o.o., Transcash.eu S.A. oraz Trans.eu S.A. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do wysłania raportu. Podstawa prawna, cel, okres przetwarzania danych osobowych oraz uprawnienia przysługujące, a także inne ważne informacje dotyczące zasad przetwarzania danych osobowych są szczegółowo określone w Polityce prywatności na stronie www.pitd.org.pl, kontakt mailowy: instytut@pitd.org.pl. Zgodę można wycofać w każdym czasie.

 

Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Polski Instytut Transportu Drogowego oraz partnerów moich danych osobowych w postaci adresu poczty elektronicznej w celu przesyłania mi informacji marketingowych dotyczących produktów i usług oferowanych przez za pomocą środków komunikacji elektronicznej, stosownie do treści przepisu art. 10 ust. 1 i 2 ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną.