Autor: Anna Majowicz

Nowoczesne technologie i digitalizacja w transporcie – telematyka jutra

Przewoźnicy nie mogą podążać ślepo za trendami, a powinni zastanowić się, z jakimi problemami boryka się ich firma i czy rzeczywiście dany system telematyczny pomoże te problemy rozwiązać – wskazała podczas webinaru ,,Nowoczesne technologie i digitalizacja w transporcie – telematyka jutra”, dr. inż. Justyna Świeboda, prezes Polskiego Instytutu Transportu Drogowego.

Uczestnicy webinaru

Uczestnicy webinaru komentowali wyniki raportu, który został przygotowany na zlecenie Webfleet Solutions przy współpracy z portalem Logistyka a Jakość. Raport powstał na bazie badania ankietowego, w którym udział wzięli właściciele firm transportowych, spedytorzy, kierownicy ds. transportu i menedżerowie/zarządzający flotą. Przebadano 50 firm.

Z raportu wybrzmiewa, że bez narzędzi telematycznych i bez cyfryzacji na flocie właściwie nie można mówić o optymalizacji procesów

– stwierdza Alicja Kostecka, redaktor Logistyka a Jakość.

Mimo to, z badań wynika, że w swojej flocie z rozwiązań telematycznych korzysta niespełna 33% respondentów. Wśród głównych barier dla wprowadzenia rozwiązań telematycznych przewoźnicy wymieniają wysokie koszty wprowadzenia takich rozwiązań i czasochłonność ich wdrożenia. Ponadto uważają, że pracownicy poświęcają zbyt dużo czasu na opanowanie obsługi nowych systemów, i przez trudności nie będą chcieli z nich korzystać.

Czy korzystają Państwo w swojej flocie z rozwiązań/urządzeń telematycznych?

– Nasuwa się wniosek, że managerowie są bardziej świadomi niż pracownicy. Potrzeba zatem szkoleń, bo żaden system, nawet najlepszy, nie ułatwi nam pracy, jeśli nie nauczymy się z niego korzystać

– ocenia dr inż. Justyna Świeboda, prezes Polskiego Instytutu Transportu Drogowego.

Cieszy fakt, że przedsiębiorcy, którzy już korzystają z rozwiązań telematycznych, faktycznie zauważają płynące z nich korzyści.

– Ankietowani przyznają, że dzięki rozwiązaniom telematycznym mogą skrócić czas realizacji zadań, są w stanie zredukować koszty eksploatacji floty i działać bardziej efektywnie

– wylicza Agnieszka Szwaj, Marketing Manager Webfleet Solutions Poland.

Jakie korzyści dało Waszej firmie stosowanie rozwiązań telematycznych?

W badaniu zwrócono także uwagę na elektryfikację flot. Z raportu wynika, że elektryfikacja cały czas przyspiesza i w kolejnych latach pozostanie jednym z najważniejszych trendów, które wpływają na obszar zarówno motoryzacji, jak i całego sektora transportu.

– Badania pokazały, że obecnie proces elektryfikacji przyprowadza około 10% przedsiębiorców, jednak już kolejna 1/3 z nich planuje wdrożyć do floty samochody elektryczne w ciągu kolejnych kilku lat. Trzeba mieć na uwadze, że o ile obecnie park samochodów elektrycznych w Polsce jest stosunkowo słabo rozwinięty – na koniec października br. po polskich drogach poruszało się około 33 tys. osobowych samochodów z napędami elektrycznymi i ok. 1,5 tys. samochodów użytkowych (dostawczych i ciężarowych), o tyle w kolejnych miesiącach ten rynek zdecydowanie przyspieszy

– uważa Jan Wiśniewski, kierownik Centrum Badań i Analiz PSPA.

Pomóc w tym mają nowo wprowadzone programy wsparcia inicjowane przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, jak również stopniowe wyrównywanie się cen samochodów elektrycznych z samochodami o silnikach spalinowych.

->  Pojazdy do 3,5 tony na równi z ciężkimi

Subskrybuj nasz NEWSLETTER!

Otrzymuj powiadomienia o nowościach wprost na swoją skrzynkę pocztową!

 

 

Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Polski Instytut Transportu Drogowego oraz partnerów moich danych osobowych w postaci adresu poczty elektronicznej w celu przesyłania mi informacji marketingowych dotyczących produktów i usług oferowanych przez za pomocą środków komunikacji elektronicznej, stosownie do treści przepisu art. 10 ust. 1 i 2 ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną.

 

Zapisując się na pobranie raportu, wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych wskazanych w niniejszym formularzu, przez Polski Instytut Transportu Drogowego, dalej jako „Administrator” w celach marketingowych oraz oświadczam, że jestem zainteresowany otrzymaniem informacji o aktualnych produktach i ofertach Administratora, tym samym wyrażając zgodę na przesyłanie przez Administratora na podane dane kontaktowe informacji handlowych, w szczególności w zakresie obejmującym kontakt drogą elektroniczną i/lub telefoniczną.

Administratorem Państwa danych osobowych jest Polski Instytut Transportu Drogowego. Dane osobowe będą przetwarzane w celach niezbędnych do wysłania raportu, a w razie wyrażenia przez Państwa zgody, dane te będą przetwarzane w celach marketingowych, tj. skontaktowania się i przekazania informacji o ofertach i produktach Polski Instytut Transportu Drogowego lub partnerów raportu, tj. Webfleet Solutions Poland Sp. z o.o., Transcash.eu S.A. oraz Trans.eu S.A. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do wysłania raportu. Podstawa prawna, cel, okres przetwarzania danych osobowych oraz uprawnienia przysługujące, a także inne ważne informacje dotyczące zasad przetwarzania danych osobowych są szczegółowo określone w Polityce prywatności na stronie www.pitd.org.pl, kontakt mailowy: instytut@pitd.org.pl. Zgodę można wycofać w każdym czasie.

 

Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Polski Instytut Transportu Drogowego oraz partnerów moich danych osobowych w postaci adresu poczty elektronicznej w celu przesyłania mi informacji marketingowych dotyczących produktów i usług oferowanych przez za pomocą środków komunikacji elektronicznej, stosownie do treści przepisu art. 10 ust. 1 i 2 ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną.