Autor: Anna Majowicz

Pilotaż eCMR pomiędzy Polską a Estonią jesienią 2020 roku.

Grupa projektowa DIGINNO-Proto eCMR z Estonii, Łotwy, Litwy i Polski spotka się dziś (piątek 6 grudnia 2019) w Tallinie. Spotkanie odbywa się we współpracy organizacji pozarządowych, firm technologicznych oraz instytucji publicznych (związanych z odpowiednimi ministerstwami). Polskę reprezentuje Krajowa Izba Gospodarcza Elektroniki i Telekomunikacji w partnerstwie z Polskim Instytutem Transportu Drogowego. Instytucje publiczne z Polski również zostały zaproszone do udziału w grupie roboczej.

W ramach projektu eCMR powstanie prototyp cyfrowego ekosystemu, umożliwiającego elektroniczną międzynarodową wymianę danych dotyczących elektronicznych listów przewozowych między Estonią, Łotwą, Litwą i Polską.

Podczas spotkania podjęte zostaną pierwsze kroki w kierunku stworzenia specyfikacji technicznej prototypu eCMR do stworzenia pilatożowego cyfrowego korytarza transportowego z Estonii do Polski. Zaproszenie do składania ofert na prototyp planowane jest na koniec stycznia 2020 r.

Pomimo istnienia systemów elektronicznych w większości firm transportowych, dokumentacja wykorzystywana w transporcie drogowym jest nadal w dużej mierze oparta na papierze, co sprawia, że ​​ich przetwarzanie jest czasochłonne i kosztowne. Brakujące ogniwo to bezpieczny i godny zaufania sposób wymiany danych eCMR między instytucjami publicznymi, uczestnikami łańcucha transportowego, a dostawcami usług eCMR.

Dostęp do danych w czasie rzeczywistym tworzy wartość dodaną dla klientów, operatorów logistycznych i przewoźników. Ponadto eCMR przyspieszy procedury kontroli i uprości komunikację między organami publicznymi.

Większa przejrzystość na rynku transportu stwarza państwu możliwości zwiększenia dochodów podatkowych, poprawy nadzoru i planowania budżetu, na przykład w przypadku inwestycji infrastrukturalnych.

Projekt pilotażowy zostanie zrealizowany jesienią 2020 r.

Projekt jest prowadzony przez estońskie Ministerstwo Spraw Gospodarczych i Komunikacji. Partnerami projektu są organizacje rządowe, stowarzyszenia i zrzeszenia przewoźników drogowych oraz firmy opracowujące technologie informatyczne z Krajów Bałtyckich i Polski.

->  Podlaskie na skrzyżowaniu szlaków

Subskrybuj nasz NEWSLETTER!

Otrzymuj powiadomienia o nowościach wprost na swoją skrzynkę pocztową!

 

 

Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Polski Instytut Transportu Drogowego oraz partnerów moich danych osobowych w postaci adresu poczty elektronicznej w celu przesyłania mi informacji marketingowych dotyczących produktów i usług oferowanych przez za pomocą środków komunikacji elektronicznej, stosownie do treści przepisu art. 10 ust. 1 i 2 ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną.

 

Zapisując się na pobranie raportu, wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych wskazanych w niniejszym formularzu, przez Polski Instytut Transportu Drogowego, dalej jako „Administrator” w celach marketingowych oraz oświadczam, że jestem zainteresowany otrzymaniem informacji o aktualnych produktach i ofertach Administratora, tym samym wyrażając zgodę na przesyłanie przez Administratora na podane dane kontaktowe informacji handlowych, w szczególności w zakresie obejmującym kontakt drogą elektroniczną i/lub telefoniczną.

Administratorem Państwa danych osobowych jest Polski Instytut Transportu Drogowego. Dane osobowe będą przetwarzane w celach niezbędnych do wysłania raportu, a w razie wyrażenia przez Państwa zgody, dane te będą przetwarzane w celach marketingowych, tj. skontaktowania się i przekazania informacji o ofertach i produktach Polski Instytut Transportu Drogowego lub partnerów raportu, tj. Webfleet Solutions Poland Sp. z o.o., Transcash.eu S.A. oraz Trans.eu S.A. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do wysłania raportu. Podstawa prawna, cel, okres przetwarzania danych osobowych oraz uprawnienia przysługujące, a także inne ważne informacje dotyczące zasad przetwarzania danych osobowych są szczegółowo określone w Polityce prywatności na stronie www.pitd.org.pl, kontakt mailowy: instytut@pitd.org.pl. Zgodę można wycofać w każdym czasie.

 

Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Polski Instytut Transportu Drogowego oraz partnerów moich danych osobowych w postaci adresu poczty elektronicznej w celu przesyłania mi informacji marketingowych dotyczących produktów i usług oferowanych przez za pomocą środków komunikacji elektronicznej, stosownie do treści przepisu art. 10 ust. 1 i 2 ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną.