Autor: Anna Majowicz

Potencjał elektryfikacji floty

Zdecydowana większość samochodów osobowych i lekkich pojazdów dostawczych, obecnie wykorzystywanych do celów komercyjnych w Europie, mogłaby zostać zastąpiona modelami elektrycznymi. To kluczowy wniosek płynący z raportu Webfleet Solutions, nt. możliwości elektryfikacji floty.

Badanie opiera się na zanonimizowanych i zagregowanych danych, dotyczących użytkowania ponad 100 tys. pojazdów przez ponad 5 tys. klientów flotowych w całej Europie.

Źródło: Webfleet Solutions

– Z naszego raportu wynika, że ponad 60% pojazdów komercyjnych w Europie mogłoby zostać zastąpionych elektryczną alternatywą. Ten potencjał różni się w poszczególnych krajach i zależy m.in. od dostępności infrastruktury ładowania. W tym obszarze Polska ma jeszcze sporo do nadrobienia, bo wskaźnik gotowości do elektryfikacji wynosi 49 proc. Jest niższy niż wskaźnik Niemiec, Francji czy Holandii, gdzie gotowość elektryfikacji sięga blisko 70 proc., ale niemniej pokazuje, jak dużo możemy zrobić w tym obszarze  – ocenia Agnieszka Szwaj, Marketing Manager Poland & EE, Webfleet Solutions.

Źródło: Webfleet Solutions
Co trzeba brać pod uwagę wprowadzając pojazdy elektryczne do flot?

Przede wszystkim fakt, że zarządzanie pojazdami elektrycznymi różni się od zarządzania pojazdami tradycyjnymi, z silnikami spalinowymi. W przypadku pojazdów tradycyjnych interesuje nas głównie zużycie paliwa i to, aby pojazd był sprawny technicznie. Natomiast wprowadzając pojazdy elektryczne do swojej floty, musimy uwzględnić przede wszystkim poziom naładowania baterii, a to pociąga za sobą szereg pozostałych czynników, jak chociażby zasięg jazdy i punkty ładowania. – Przydzielając pojazdy do obsługi poszczególnych zleceń transportowych fleet manager musi opracować nowy algorytm planowania realizacji zleceń, uwzględniając te wszystkie parametry – wskazuje Agnieszka Szwaj.

Narzędzia do zarządzania flotą

Całe szczęście fleet manager nie musi tego robić sam, bo jest ku temu szereg narzędzi.

– W tej chwili na platformie WEBFLEET można za pomocą jednego interfejsu zarządzać całą flotą pojazdów, zarówno tradycyjnych, hybrydowych, jak i w pełni elektrycznych. Jeśli chodzi o pojazdy elektryczne, to fleet managerowie mogą monitorować na bieżąco poziom naładowania baterii i pozostały zasięg pojazdu, gdyż otrzymują wszystkie alerty na temat ładowania. Ponadto mają wgląd do lokalizacji i nawigacji do wszystkich punktów ładowania – wymienia Marketing Manager Webfleet Solutions Poland. Jak dodaje, firma bazując na historii podróży wykonywanych przez pojazdy klientów, podpowiada im, które z nich można wymienić na elektryki. – Będąc liderem rynku w obszarze rozwiązań do zarządzania flotą kładziemy bardzo duży nacisk na pojazdy elektryczne. To dla nas zdecydowanie strategiczny segment rynku i będziemy go rozwijać. Co kwartał wprowadzamy aktualizacje naszej platformy i pojawiają się tam nowe funkcje do zarządzania pojazdami elektrycznymi. To jest nasze oczko w głowie – podkreśla Agnieszka Szwaj z Webfleet Solutions.

->  Sztuczna inteligencja w branży TSL
Pomoc dla przedsiębiorców

Jedną z bolączek przedsiębiorców jest to, że pojazdy elektryczne są drogie. To inwestycja, która jest spora, ale jak pokazują badania Webfleet Solutions, zwraca się w przeciągu kilku lat. Z pomocą przychodzą nowe programy finansowania, jak chociażby program ,,Mój elektryk”. Kwota dofinansowania różni się w zależności od deklarowanego rocznego poziomu przejazdów.

Subskrybuj nasz NEWSLETTER!

Otrzymuj powiadomienia o nowościach wprost na swoją skrzynkę pocztową!

 

 

Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Polski Instytut Transportu Drogowego oraz partnerów moich danych osobowych w postaci adresu poczty elektronicznej w celu przesyłania mi informacji marketingowych dotyczących produktów i usług oferowanych przez za pomocą środków komunikacji elektronicznej, stosownie do treści przepisu art. 10 ust. 1 i 2 ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną.

 

Zapisując się na pobranie raportu, wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych wskazanych w niniejszym formularzu, przez Polski Instytut Transportu Drogowego, dalej jako „Administrator” w celach marketingowych oraz oświadczam, że jestem zainteresowany otrzymaniem informacji o aktualnych produktach i ofertach Administratora, tym samym wyrażając zgodę na przesyłanie przez Administratora na podane dane kontaktowe informacji handlowych, w szczególności w zakresie obejmującym kontakt drogą elektroniczną i/lub telefoniczną.

Administratorem Państwa danych osobowych jest Polski Instytut Transportu Drogowego. Dane osobowe będą przetwarzane w celach niezbędnych do wysłania raportu, a w razie wyrażenia przez Państwa zgody, dane te będą przetwarzane w celach marketingowych, tj. skontaktowania się i przekazania informacji o ofertach i produktach Polski Instytut Transportu Drogowego lub partnerów raportu, tj. Webfleet Solutions Poland Sp. z o.o., Transcash.eu S.A. oraz Trans.eu S.A. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do wysłania raportu. Podstawa prawna, cel, okres przetwarzania danych osobowych oraz uprawnienia przysługujące, a także inne ważne informacje dotyczące zasad przetwarzania danych osobowych są szczegółowo określone w Polityce prywatności na stronie www.pitd.org.pl, kontakt mailowy: instytut@pitd.org.pl. Zgodę można wycofać w każdym czasie.

 

Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Polski Instytut Transportu Drogowego oraz partnerów moich danych osobowych w postaci adresu poczty elektronicznej w celu przesyłania mi informacji marketingowych dotyczących produktów i usług oferowanych przez za pomocą środków komunikacji elektronicznej, stosownie do treści przepisu art. 10 ust. 1 i 2 ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną.