Raport: Rewolucja technologiczna. Kierunki rozwoju branży TSL.

0
Autor: Anna Majowicz

Pobierz raport!

Świat mknie do przodu. Nikt dziś nie zaprzeczy, że na naszych oczach toczy się rewolucja technologiczna – czwarta rewolucja przemysłowa. Dotyka ona automatyzacji, przetwarzania oraz wymiany danych. Internet rzeczy (Internet of Things – IoT), przetwarzanie chmurowe, sztuczna inteligencja, robotyka, autonomiczne samochody, nanotechnologia, cyfryzacja. Te terminy są dziś odmieniane przez wszystkie przypadki. Fundamentalnej zmianie ulega sposób w jaki żyjemy na co dzień. Zmiany, które zachodzą nie mają sobie równych w historii świata – szczególnie pod względem tempa w jakim się dzieją.

To wszystko wpływa na to jak wygląda dziś biznes. Przemysł 4.0, który możemy rozumieć jako pogłębiającą się integrację inteligentnych maszyn, to nie wszystko. Rewolucja technologiczna to także zmiana sposobu podejścia do procesów produkcyjnych i biznesowych. To także zmiana, która na nowo definiuje rolę ludzi w przemyśle i jego otoczeniu. To w końcu również nowe podejście do logistyki i samego transportu, gdzie coraz częściej spotykamy się z pojęciem Logistyki 4.0. Musi być smart. Musi być elastycznie, szybko i bezpiecznie – dopasowanie do potrzeb klienta. Musi być efektywnie i konkurencyjnie.

Oddajemy w państwa ręce publikację, w której patrzymy na dziejące się zmiany w kontekście kierunków rozwoju branży Transport-Spedycja-Logistyka (TSL). W pierwszej części przyglądamy się przede wszystkim sytuacji branży, ale i zerkamy już w przyszłość uwzględniając potrzeby i zmiany na rynku pracy. W drugiej części analizujemy zmieniające się warunki otoczenia. Dziś gdy globalna gospodarka oparta jest na ropie naftowej, patrzymy na przyszłość przez pryzmat paliw alternatywnych. Zastanawiamy się jak będzie postępować autonomizacja i digitalizacji gospodarki. Tłumaczymy czym jest sharing economy (ekonomia współdzielenia) oraz instant pricing (natychmiastowa wycena) w transporcie. Tłumaczymy wspomniane już pojęcie logistyka 4.0. W ostatniej części spoglądamy na szanse i zagrożenia związane z decentralizacją i cyberbezpieczeństwem. Mówimy też w końcu o tym, że należy być otwartym na innowacje, być gotowym do inwestowania i przypominamy, że w żadnym wypadku nie możemy bać się zmian. Branża TSL się niewątpliwie zmienia. Ale za tym idą nowe możliwości dla aktywności biznesowej, a także nowoczesne miejsca pracy. Należy zatem patrzeć na rewolucję technologiczną z perspektywy możliwości. Bo rewolucja jest nieuchronna, a nasza otwartość i jak najbardziej pełne jej zrozumieni pozwoli nam czerpać z niej najwięcej korzyści. Dla nas i zmieniającego się wokół świata.

->  Let's remove restrictions on cabotage - for the benefit of the environment and EU rules

Zapraszam do lektury!