Autor: Anna Majowicz

Raport: Rewolucja technologiczna. Kierunki rozwoju branży TSL.

Pobierz raport!

Świat mknie do przodu. Nikt dziś nie zaprzeczy, że na naszych oczach toczy się rewolucja technologiczna – czwarta rewolucja przemysłowa. Dotyka ona automatyzacji, przetwarzania oraz wymiany danych. Internet rzeczy (Internet of Things – IoT), przetwarzanie chmurowe, sztuczna inteligencja, robotyka, autonomiczne samochody, nanotechnologia, cyfryzacja. Te terminy są dziś odmieniane przez wszystkie przypadki. Fundamentalnej zmianie ulega sposób w jaki żyjemy na co dzień. Zmiany, które zachodzą nie mają sobie równych w historii świata – szczególnie pod względem tempa w jakim się dzieją.

To wszystko wpływa na to jak wygląda dziś biznes. Przemysł 4.0, który możemy rozumieć jako pogłębiającą się integrację inteligentnych maszyn, to nie wszystko. Rewolucja technologiczna to także zmiana sposobu podejścia do procesów produkcyjnych i biznesowych. To także zmiana, która na nowo definiuje rolę ludzi w przemyśle i jego otoczeniu. To w końcu również nowe podejście do logistyki i samego transportu, gdzie coraz częściej spotykamy się z pojęciem Logistyki 4.0. Musi być smart. Musi być elastycznie, szybko i bezpiecznie – dopasowanie do potrzeb klienta. Musi być efektywnie i konkurencyjnie.

Oddajemy w państwa ręce publikację, w której patrzymy na dziejące się zmiany w kontekście kierunków rozwoju branży Transport-Spedycja-Logistyka (TSL). W pierwszej części przyglądamy się przede wszystkim sytuacji branży, ale i zerkamy już w przyszłość uwzględniając potrzeby i zmiany na rynku pracy. W drugiej części analizujemy zmieniające się warunki otoczenia. Dziś gdy globalna gospodarka oparta jest na ropie naftowej, patrzymy na przyszłość przez pryzmat paliw alternatywnych. Zastanawiamy się jak będzie postępować autonomizacja i digitalizacji gospodarki. Tłumaczymy czym jest sharing economy (ekonomia współdzielenia) oraz instant pricing (natychmiastowa wycena) w transporcie. Tłumaczymy wspomniane już pojęcie logistyka 4.0. W ostatniej części spoglądamy na szanse i zagrożenia związane z decentralizacją i cyberbezpieczeństwem. Mówimy też w końcu o tym, że należy być otwartym na innowacje, być gotowym do inwestowania i przypominamy, że w żadnym wypadku nie możemy bać się zmian. Branża TSL się niewątpliwie zmienia. Ale za tym idą nowe możliwości dla aktywności biznesowej, a także nowoczesne miejsca pracy. Należy zatem patrzeć na rewolucję technologiczną z perspektywy możliwości. Bo rewolucja jest nieuchronna, a nasza otwartość i jak najbardziej pełne jej zrozumieni pozwoli nam czerpać z niej najwięcej korzyści. Dla nas i zmieniającego się wokół świata.

->  Załamanie rynku usług transportowych i nowa rzeczywistość

Zapraszam do lektury!

Subskrybuj nasz NEWSLETTER!

Otrzymuj powiadomienia o nowościach wprost na swoją skrzynkę pocztową!

 

 

Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Polski Instytut Transportu Drogowego oraz partnerów moich danych osobowych w postaci adresu poczty elektronicznej w celu przesyłania mi informacji marketingowych dotyczących produktów i usług oferowanych przez za pomocą środków komunikacji elektronicznej, stosownie do treści przepisu art. 10 ust. 1 i 2 ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną.

 

Zapisując się na pobranie raportu, wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych wskazanych w niniejszym formularzu, przez Polski Instytut Transportu Drogowego, dalej jako „Administrator” w celach marketingowych oraz oświadczam, że jestem zainteresowany otrzymaniem informacji o aktualnych produktach i ofertach Administratora, tym samym wyrażając zgodę na przesyłanie przez Administratora na podane dane kontaktowe informacji handlowych, w szczególności w zakresie obejmującym kontakt drogą elektroniczną i/lub telefoniczną.

Administratorem Państwa danych osobowych jest Polski Instytut Transportu Drogowego. Dane osobowe będą przetwarzane w celach niezbędnych do wysłania raportu, a w razie wyrażenia przez Państwa zgody, dane te będą przetwarzane w celach marketingowych, tj. skontaktowania się i przekazania informacji o ofertach i produktach Polski Instytut Transportu Drogowego lub partnerów raportu, tj. Webfleet Solutions Poland Sp. z o.o., Transcash.eu S.A. oraz Trans.eu S.A. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do wysłania raportu. Podstawa prawna, cel, okres przetwarzania danych osobowych oraz uprawnienia przysługujące, a także inne ważne informacje dotyczące zasad przetwarzania danych osobowych są szczegółowo określone w Polityce prywatności na stronie www.pitd.org.pl, kontakt mailowy: instytut@pitd.org.pl. Zgodę można wycofać w każdym czasie.

 

Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Polski Instytut Transportu Drogowego oraz partnerów moich danych osobowych w postaci adresu poczty elektronicznej w celu przesyłania mi informacji marketingowych dotyczących produktów i usług oferowanych przez za pomocą środków komunikacji elektronicznej, stosownie do treści przepisu art. 10 ust. 1 i 2 ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną.