Autor: Zespół Ekspertów PITD

Rośnie natężenie ruchu ciężarowego na polskich drogach

Zagrożenie związane z pandemią COVID-19, możliwość pracy i nauki w trybie zdalnym, rozpowszechnienie cyfrowych kanałów kontaktu w urzędach – te i wiele innych czynników sprawiły, że na polskich drogach jest luźniej. Najlepiej widoczne jest to w aglomeracjach miejskich, ze szczególnym uwzględnieniem okolic business parków. Jednakże, dane gromadzone i opublikowane przez GDDKIA wskazują, że spadek liczby aut nie dotyczy samochodów ciężarowych.

Pod względem liczby pojazdów na drogach, transport drogowy okazał się wyjątkowo odporny na hamujące gospodarkę skutki pandemii. Najlepiej obrazuje to fakt, że od kilku miesięcy obserwowany jest wzrost liczby samochodów ciężarowych na polskich drogach, w odniesieniu do analogicznych okresów w 2019 roku. Trend został dostrzeżony również przez przedstawicieli rządu. Na początku listopada, minister infrastruktury Andrzej Adamczyk udzielił wywiadu dla  Polskiego Radia 24, w którym odniósł się do sytuacji na drogach: „W sumie w ciągu roku odnotowaliśmy wzrosty ilości samochodów ciężarowych na polskich drogach, samochodów przewożących towary w relacjach krajowych, jak i międzynarodowych”.

Wgląd w dane z ostatnich kilku miesięcy pokazuje pozytywną sytuację drogowego sektora branży TSL. Pod względem liczby samochodów ciężarowych, w analizowanym okresie rok 2020 jest lepszy od 2019. Ruch samochodów ciężarowych rośnie, bez względu na obserwowane spowolnienie gospodarcze, wprowadzane rządowe restrykcje i ograniczenia.

Porównanie natężenia ruchu zaobserwowanego w ujęciu miesięcznym w okresie lipiec – październik 2020 r. względem analogicznego okresu w 2019 r.:

Dane za listopad potwierdziły wzrostowy trend zaobserwowany w poprzednich miesiącach. W ujęciu tygodniowym, jedynie w 46 tygodniu 2020 roku zaobserwowano nieznaczny spadek natężenia ruchu samochodów ciężarowych w porównaniu do 2019 roku. Pozostałe tygodnie listopada charakteryzowały się solidnymi, dwucyfrowymi wzrostami. 

Porównanie natężenia ruchu zaobserwowanego w ujęciu tygodniowym w listopadzie 2020 r. względem analogicznego okresu w 2019 r.:

Podsumowując, jest lepiej. Drogowy sektor branży TSL obronną ręką wyszedł z kryzysu spowodowanego lockdownem w pierwszej połowie 2020 roku. Poprawiając wyniki z 2019 roku, powrócił na ścieżkę wzrostu, która od lat jest znakiem rozpoznawczym branży. 

->  Sztuczna inteligencja w branży TSL

Jan Strubiński

Ciężarówki jadące po autostradzie

Subskrybuj nasz NEWSLETTER!

Otrzymuj powiadomienia o nowościach wprost na swoją skrzynkę pocztową!

 

 

Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Polski Instytut Transportu Drogowego oraz partnerów moich danych osobowych w postaci adresu poczty elektronicznej w celu przesyłania mi informacji marketingowych dotyczących produktów i usług oferowanych przez za pomocą środków komunikacji elektronicznej, stosownie do treści przepisu art. 10 ust. 1 i 2 ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną.

 

Zapisując się na pobranie raportu, wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych wskazanych w niniejszym formularzu, przez Polski Instytut Transportu Drogowego, dalej jako „Administrator” w celach marketingowych oraz oświadczam, że jestem zainteresowany otrzymaniem informacji o aktualnych produktach i ofertach Administratora, tym samym wyrażając zgodę na przesyłanie przez Administratora na podane dane kontaktowe informacji handlowych, w szczególności w zakresie obejmującym kontakt drogą elektroniczną i/lub telefoniczną.

Administratorem Państwa danych osobowych jest Polski Instytut Transportu Drogowego. Dane osobowe będą przetwarzane w celach niezbędnych do wysłania raportu, a w razie wyrażenia przez Państwa zgody, dane te będą przetwarzane w celach marketingowych, tj. skontaktowania się i przekazania informacji o ofertach i produktach Polski Instytut Transportu Drogowego lub partnerów raportu, tj. Webfleet Solutions Poland Sp. z o.o., Transcash.eu S.A. oraz Trans.eu S.A. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do wysłania raportu. Podstawa prawna, cel, okres przetwarzania danych osobowych oraz uprawnienia przysługujące, a także inne ważne informacje dotyczące zasad przetwarzania danych osobowych są szczegółowo określone w Polityce prywatności na stronie www.pitd.org.pl, kontakt mailowy: instytut@pitd.org.pl. Zgodę można wycofać w każdym czasie.

 

Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Polski Instytut Transportu Drogowego oraz partnerów moich danych osobowych w postaci adresu poczty elektronicznej w celu przesyłania mi informacji marketingowych dotyczących produktów i usług oferowanych przez za pomocą środków komunikacji elektronicznej, stosownie do treści przepisu art. 10 ust. 1 i 2 ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną.