Autor: Zespół Ekspertów PITD

Rozwiązania telematyczne firmy Trimble

Trimble, wiodący dostawca rozwiązań telematycznych, wprowadza na rynek nowoczesne technologie wspierające zarządzanie flotą transportową. Najnowsze rozwiązania, takie jak mobilny tablet Samsung z aplikacją FleetXPS, system TruETA oraz Trimble Video Intelligence, oferują kompleksowe wsparcie dla kierowców i dyspozytorów. Te innowacyjne narzędzia umożliwiają precyzyjne planowanie trasy, monitorowanie stylu jazdy, komunikację z biurem oraz poprawę bezpieczeństwa na drodze, przyczyniając się do optymalizacji operacji i zwiększenia efektywności w sektorze transportu i logistyki.

Autorem tekstu jest Grzegorz Pusłowski, Project Manager w Trimble Poland.

Tablet Samsung z aplikacją FleetXPS

Najnowszym rozwiązaniem telematycznym firmy Trimble jest mobilny tablet Samsung. Daje on kierowcy dostęp do nawigacji CoPilot dla pojazdów ciężarowych oraz aplikacji FleetXPS, poprzez którą ma możliwość sprawdzenia bieżącego czasu pracy, odbierania i raportowania etapu zleceń, kontaktu z biurem poprzez komunikator, wykonywania skanów oraz zdjęć. Tablet pozwala również na prowadzenie rozmów telefonicznych, co umożliwia rezygnację z dodatkowych telefonów komórkowych dla kierowcy.

Tablet posiada system DMS, który umożliwia dwustronne przesyłanie plików: od kierowcy do biura, jak i z biura do niego, np. w postaci filmów szkoleniowych i instrukcji. Ułatwia to znacznie pracę kierowcy, jak i wspomaga system szkoleń w firmie.

Aby bardziej motywować kierowców do bezpiecznej i ekonomicznej jazdy udostępniany jest moduł Driver Scorecard, czyli karta oceny kierowcy. Styl jazdy kierowcy oceniany jest pod kątem wybranych parametrów (na przykład użycie tempomatu, hamowanie, przyśpieszanie, bieg jałowy). W celu zwiększenia rywalizacji każdy kierowca ma możliwość porównania swojego wyniku w grupie, co zwiększa motywację i chęci poprawy techniki jazdy.

Dostarczone tablety działają na systemie Android i są zarządzane przez Trimble App Manager. Służy on do ochrony, konfiguracji, jak i instalacji wybranych aplikacji. Jest to system w pełni zarządzany przez firmę i umożliwia instalację aplikacji własnych, firm zewnętrznych oraz dostępnych w sklepie Google Play.

->  Jak zmienia się transport? - Najważniejsze trendy w 2024 roku

Trimble TruETA

Szacowany czas przybycia (ETA) jest istotną pomocą dla dyspozytorów w transporcie i logistyce. Obecnie organizacje obsługujące rynek europejski mogą korzystać z rozwiązania Trimble TruETA, aby obliczać ETA z jeszcze większą precyzją.

System oblicza długość trasy, bierze pod uwagę aktualny i historyczny ruch drogowy, a także wiele innych parametrów, takich jak średnie historyczne czasy załadunku i rozładunku oraz pozostały czas jazdy – niezależnie od tego, czy kierowca korzysta z systemu nawigacyjnego, czy nie. Jeśli jedna operacja jest opóźniona to pozostałe, już zaplanowane czynności zostaną automatycznie przeliczone.

System TruETA uwzględnia czas pracy kierowcy i przerwy na odpoczynek. W całej Europie należy przestrzegać wymagań dotyczących maksymalnego czasu jazdy, obowiązkowych przerw oraz dziennych i tygodniowych okresów odpoczynku, aby realizować transport zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Podczas całej podróży dane w czasie rzeczywistym są pobierane i synchronizowane z pojazdem. System aktualizuje przewidywany czas przybycia (ETA), gdy mogą wystąpić nieoczekiwane przystanki.

Podczas opracowywania TruETA firma Trimble położyła szczególny nacisk na to, aby system był łatwy w obsłudze użytkownika. Dyspozytorzy mogą znaleźć wszystkie potrzebne informacje w przyjaznym i łatwym interfejsie biurowym FleetCockpit, który wyświetla na mapie pozycję każdego samochodu ciężarowego. Kolory zielony, żółty i czerwony oznaczają odpowiednio drogi, na których ruch odbywa się płynnie, obszary opóźnień oraz odcinki, na których występują zatory. Ponadto za pomocą jednego kliknięcia myszką można sprawdzić aktualne warunki pogodowe. System może również poinformować dyspozytora o nieprzewidzianych zdarzeniach, na przykład o zmianie trasy przez kierowcę, za pomocą opcjonalnego alertu i powiadomienia.

Trimble Video Intelligence

Trimble wykorzystuje sztuczną inteligencję do poprawy bezpieczeństwa dzięki Trimble Video Intelligence, co przyczynia się do zmniejszenia liczby wypadków drogowych.

Rozwiązanie Trimble Video Intelligence zostało zaprojektowane w celu zwiększenia ochrony kierowców i floty oraz poprawie bezpieczeństwa na drogach. W kontekście wzrostu liczby wypadków z udziałem ciężarówek, Trimble chce pomóc w ich ograniczeniu, a tym samym wesprzeć projekt „Vision Zero” Komisji Europejskiej, której celem jest zmniejszenie liczby wypadków śmiertelnych do zera do 2050 roku.

->  Już w kwietniu 2024 dowiesz się ile zarabiają kierowcy - zapowiedź raportu 

System wykorzystuje sztuczną inteligencję do cyfrowej analizy danych wideo i dostarczania kierowcom ostrzeżeń w czasie rzeczywistym. System automatycznie uruchamia ostrzeżenia w oparciu o zdefiniowane kryteria ryzyka, takie jak ryzyko kolizji, odległość od poprzedzającego pojazdu, ostre hamowanie i ostry zakręt. Dostępne są również opcjonalne alerty w kabinie dla kierowców w przypadku niebezpiecznych praktyk jazdy, takich jak oznaki zmęczenia, telefon komórkowy w ręku, rozproszenie uwagi, brak zapiętych pasów bezpieczeństwa, palenie w kabinie.

W razie wypadku Trimble Video Intelligence zapewnia kompleksowy i bezstronny obraz zdarzeń, działając w ten sposób jako neutralny naoczny świadek. Pozwala to na szybką analizę sytuacji, ograniczając w rezultacie spory i koszty ubezpieczenia, jednocześnie dając kierowcom pewność, że mogą skoncentrować się na prowadzeniu pojazdu.

Trimble to wiodący dostawca rozwiązań do zarządzania transportem dla firm każdej wielkości w sektorze transportu i logistyki. Innowacyjne i przyjazne dla użytkownika rozwiązania obejmują stacjonarne i mobilne komputery pokładowe, usługi komunikacji bezprzewodowej oraz internetowe aplikacje back-office, które są zintegrowane w celu stworzenia płynnego przepływu informacji w celu optymalizacji operacji. Dzięki modułowej, skalowalnej architekturze rozwiązania Trimble mogą rosnąć wraz ze zmieniającymi się potrzebami firmy.

Grafika promująca temat "Telematyka według Trimble" z wizerunkiem prelegenta i logotypem Polskiego Instytutu Transportu Drogowego.

Subskrybuj nasz NEWSLETTER!

Otrzymuj powiadomienia o nowościach wprost na swoją skrzynkę pocztową!

 

 

Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Polski Instytut Transportu Drogowego oraz partnerów moich danych osobowych w postaci adresu poczty elektronicznej w celu przesyłania mi informacji marketingowych dotyczących produktów i usług oferowanych przez za pomocą środków komunikacji elektronicznej, stosownie do treści przepisu art. 10 ust. 1 i 2 ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną.

 

Zapisując się na pobranie raportu, wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych wskazanych w niniejszym formularzu, przez Polski Instytut Transportu Drogowego, dalej jako „Administrator” w celach marketingowych oraz oświadczam, że jestem zainteresowany otrzymaniem informacji o aktualnych produktach i ofertach Administratora, tym samym wyrażając zgodę na przesyłanie przez Administratora na podane dane kontaktowe informacji handlowych, w szczególności w zakresie obejmującym kontakt drogą elektroniczną i/lub telefoniczną.

Administratorem Państwa danych osobowych jest Polski Instytut Transportu Drogowego. Dane osobowe będą przetwarzane w celach niezbędnych do wysłania raportu, a w razie wyrażenia przez Państwa zgody, dane te będą przetwarzane w celach marketingowych, tj. skontaktowania się i przekazania informacji o ofertach i produktach Polski Instytut Transportu Drogowego lub partnerów raportu, tj. Webfleet Solutions Poland Sp. z o.o., Transcash.eu S.A. oraz Trans.eu S.A. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do wysłania raportu. Podstawa prawna, cel, okres przetwarzania danych osobowych oraz uprawnienia przysługujące, a także inne ważne informacje dotyczące zasad przetwarzania danych osobowych są szczegółowo określone w Polityce prywatności na stronie www.pitd.org.pl, kontakt mailowy: instytut@pitd.org.pl. Zgodę można wycofać w każdym czasie.

 

Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Polski Instytut Transportu Drogowego oraz partnerów moich danych osobowych w postaci adresu poczty elektronicznej w celu przesyłania mi informacji marketingowych dotyczących produktów i usług oferowanych przez za pomocą środków komunikacji elektronicznej, stosownie do treści przepisu art. 10 ust. 1 i 2 ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną.