Opracowany przez Last Mile Experts (LME) raport dotyczący naszego rynku KEP w 2020 roku wskazał, że Polska staje się liderem technologii ostatniej mili w e-commerce.
– Polska jest jednym z najszybciej rozwijających się rynków europejskich, szczególnie w obszarze out of home (OOH) – punktów odbioru i nadania (PUDO) oraz paczkomatów. Wynika to z szybkiego rozwoju handlu elektronicznego, wolumenu przesyłek B2C oraz zapotrzebowania ze strony dostawców i odbiorców na coraz bardziej zorientowane na klienta i elastyczne usługi ostatniej mili – mówi Marek Różycki, Partner zarządzający w LME.
Głównym katalizatorem zmian w świecie zachodnim był Amazon i chociaż nie wszedł jeszcze na polski rynek (wejście zostało już ogłoszone), kluczowi gracze, w szczególności InPost, wyciągnęli wnioski z działalności tego giganta e-commerce i uczynili z niego jeden z najbardziej innowacyjnych rynków KEP w Europie.
W raporcie LME wskazano, że polski rynek przesyłek osiągnął wartość prawie 10,7 mld zł i 814 mln paczek w 2020 r., po dynamicznym wzroście w ostatnich latach, w związku z poprawą wyników gospodarczych i eksplozją handlu elektronicznego.
Prognoza rynku paczek
- Last Mile Experts szacuje, że rynek przesyłek w Polsce osiągnie wartość 16 mld zł i wolumen 1,31 mld paczek w 2023 roku, przy czym B2C będzie zdecydowanie największym segmentem rynku.
- Wzrost wolumenu przesyłek B2C wyniesie 72% do 2023 roku (19,7% CAGR)
Prognozowana wielkość i dynamika rynku przesyłek w Polsce wg odbiorców, mln paczek, 2015-2023

Najszybszy wzrost rynku nastąpił w segmencie OOH. W publikacji LME wskazano, że największymi zwycięzcami okazali się: InPost, który odnotował 108% wzrost w 2020 r. i ponad 250% CAGR w latach 2015-2020 pod względem wolumenu i jest obecnie liderem rynku, oraz Żabka, która pojawiła się znikąd i stała się wiodącym niezależnym operatorem OOH. Głównymi przegranymi są dotychczasowi przewoźnicy, którzy nie byli w stanie sprostać wymaganiom nowej ostatniej mili.
Wiodący detaliści internetowi, tacy jak Allegro czy, w mniejszym stopniu, Empik, coraz częściej angażują się w dostawy, zwłaszcza w ramach modeli subskrypcyjnych, co odzwierciedla strategiczne znaczenie tego rodzaju dostawy dla ich modeli biznesowych. Ich duże wolumeny dają im znaczną siłę rynkową. – Wejście Amazona i rozwój biznesu Alibaby są teraz tylko kwestią czasu. JD.com nie jest szczególnie aktywny i widoczny na rynku, w tej chwili może się to zmienić, jeśli Alibaba pokaże udany rozwój w Polsce – zaznaczają eksperci LME. Jak podkreślają, przewoźnicy inwestują w udoskonalanie swoich systemów, a w szczególności IDM (Interactive Delivery Management), aby zapewnić lepsze doświadczenie klienta dla odbiorców oraz poprawić swoją wydajność i efektywność operacyjną. Nowe technologie są coraz szerzej stosowane w działalności przewoźników, począwszy od automatycznego sortowania i robotyki w hubach i depotach, a skończywszy na zastosowaniu skrytek i robotów do obsługi paczek (robotyczne skrytki).
W raporcie podkreślono, że dostawy tego samego dnia i premium stają się kolejnym krokiem rozwoju jako dominujący rynek, Allegro zachęca swoich partnerów do rozwijania nowych superszybkich usług. InPost i na mniejszą skalę Xpress-Couriers są tutaj w czołówce.
– Liderów rynku jest dwóch – InPost i DPD, którzy łącznie stanowią ponad połowę polskiego rynku KEP w ujęciu ilościowym. Wielu ważnych niezależnych graczy, takich jak Żabka czy Ruch/Orlen, weszło na rynek KEP jako gracze infrastrukturalni, ale spodziewamy się, że będzie się to rozwijać w kierunku bardziej kompleksowego pakietu usług ostatniej mili – komentuje Mirek Gral, PRO Partner w LME.
Amazon ma już w Polsce 10 dużych centrów fulfillmentowych i coraz większy zespół techniczny. Niedawno zamieścił ogłoszenia o naborze na stanowiska retailowe w Polsce i spodziewamy się pełnego wejścia na rynek w 2021 roku. Alibaba jest obecny na rynku i rozwija możliwości fulfillmentowe, podobnie jak Zalando. Jedyni wiodący gracze e-commerce, którzy są nieobecni to eBay, co jest prawdopodobnie wynikiem nieudanej próby zdetronizowania obecnego na rynku Marketplace’u, Allegro, około 10 lat temu oraz JD.com – czytamy w raporcie.
Allegro właśnie zakończyło bardzo udane IPO i obecnie rozwija swoje własne kompetencje w zakresie ostatniej mili. Eksperci LME spodziewają się wzrostu rynku i bardziej skoncentrowanych na kliencie usług i funkcji, które są w dużej mierze funkcją
– Przyspieszenia handlu elektronicznego Post COVID i związanego z tym wzrostu liczby paczek
– Wejście Amazona i rozwój oferty ostatniej mili Alibaby i Allegro
– Stworzenie alternatywy dla zamkniętej sieci paczkowej InPost w wyniku konsolidacji wysiłków wszystkich przewoźników, którzy nie byli w stanie wykorzystać sieci InPost
– Konsolidacja InPostu z siecią Hermes (w wyniku przejęcia przez Advent większościowego pakietu udziałów w tej sieci) uzależniona wyłącznie od wyników trwającego procesu inwestycyjnego InPostu
– Dalszy spadek pozycji zasiedziałego operatora pocztowego, o ile rząd nie podejmie działań chroniących jego pozycję za pomocą antykonkurencyjnych środków regulacyjnych lub podatkowych
– Rozwój start-upów zajmujących się głównie dostawami tego samego dnia
– Dalszy rozwój brokerów kurierskich w kierunku rozwiązań informatycznych integrujących wiele form doręczeń oraz otwierania fizycznych punktów PUDO
Jakkolwiek by na to nie spojrzeć, Polska stała się jednym z najszybciej rozwijających się i najbardziej innowacyjnych rynków w Europie. Jest drogowskazem nie tylko dla innych rynków w swoim regionie, ale także dla wielu rynków zachodnioeuropejskich, które wolniej przyjmowały zmiany, szczególnie w coraz ważniejszym obszarze dostaw do skrytek.