Zdrowie w trasie. Jak dbać o kondycję za kółkiem?

0
Autor: Zespół Ekspertów PITD

Nie jest łatwo dbać o formę, gdy większość czasu spędza się za kierownicą. Trzeba jednak pamiętać, że zaniechanie dobrych nawyków wychodzi bokiem nie tylko z powodu wystających boczków. Zła dieta i brak ruchu to najprostszy przepis na problemy ze zdrowiem. Jak dbać o kondycję za kółkiem?

Źródło: truckerslife.eu

Jak wynika z publikacji “Raport o stanie zdrowia kierowców zawodowych” przygotowanej na zlecenie Fundacji Truckers Life, 67% mężczyzn i 15% kobiet wykonujących pracę kierowcy zawodowego cierpi na nadwagę lub otyłość I stopnia. Wiek metaboliczny, który jest parametrem odnoszącym się do kondycji organizmu i który powinien być zgodny z wiekiem biologicznym, u kierowców jest od niego wyższy (dotyczy to szczególnie młodych osób!). Po przeanalizowaniu kondycji badanych truckerów stwierdzono, że w ich organizmie jest zbyt wysoki poziom tłuszczu. U 9% badanych odnotowano wysoki poziom otłuszczenia trzewnego, czyli nadmiar tkanki tłuszczowej wokół narządów wewnętrznych klatki piersiowej i jamy brzusznej. Otłuszczenie organów wewnętrznych, takich jak serce, trzustka czy wątroba, może prowadzić do szeregu schorzeń. Wśród nich wymienia się problemy z sercem, nadciśnienie, miażdżycy czy cukrzycę. Nadwaga wpływa też na problemy z kręgosłupem, który jest zmuszony dźwigać zbyt dużą liczbę kilogramów. 

Sygnały, że organizm nie radzi sobie z dostarczanymi kaloriami, są widoczne gołym okiem. Świadczy o tym choćby otyłość brzuszna. Mówimy o niej, jeśli obwód w pasie przekracza 88 cm u kobiety i 94 cm u mężczyzny. Najczęstsze źródła nadprogramowych kilogramów wśród kierowców, to niewłaściwa dieta i brak ruchu. Wielu osobom wydaje się, że praca kierowcy zawodowego i zdrowy tryb życia są nie do pogodzenia. Nic bardziej mylnego! Jak zatem dbać o zdrowie będąc truckerem?

Po pierwsze: odpowiednia dieta 

Pierwszym powodem otyłości wśród kierowców jest fatalny sposób odżywiania się. Autorzy raportu wskazują na  nieprawidłową ilość i częstotliwość spożywanych przez kierowców posiłków. Ponadto kierowcy przyjmują zdecydowanie więcej kalorii, niż potrzebują. O wiele łatwiej jest sięgnąć po fast-fooda czy batona, niż przygotować zdrowy, sycący na długi czas posiłek. Taka droga na skróty prowadzi jednak do podupadania na zdrowiu, a przy odrobinie inicjatywy można jeść naprawdę smacznie i zdrowo!

->  Kierowca freelancer

Po drugie: wysiłek fizyczny

Jak czytamy w raporcie Fundacji, kierowcy zużywają ok. 720 kcal w ciągu 8 godzin, co wskazuje na bardzo niskie natężenie wysiłku fizycznego, a w konsekwencji wiąże się z wolniejszą przemianą materii. Do wykonywania jakichkolwiek ćwiczeń w trasie przyznała się połowa badanych kierowców, a tylko 20% z nich zadeklarowało, że spędza czas aktywnie. Połowa kierowców postrzega swoją kondycję fizyczną jako wymagającą poprawy. Warto mieć przy tym na uwadze, że – wbrew statystykom – mężczyźni (którzy wciąż stanowią większość społeczności truckerskiej), oceniają stan swojego zdrowia dużo lepiej, niż kobiety. W rzeczywistości więc bardzo prawdopodobne jest, że znacznie więcej, niż połowa kierowców, powinna poczynić kroki w kierunku poprawy swojej kondycji. 

MAPA SIŁOWNI

Wbrew pozorom sposobów na aktywne spędzanie czasu w trasie jest wiele. Powstaje coraz więcej darmowych zewnętrznych siłowni dla kierowców. Każdy może skorzystać z dostępnych tam urządzeń: orbitreka, ławeczki, drabinki do ćwiczeń, krzesła do wyciskania i biegacza. Nie przepadasz za siłownią? Zabierz w trasę rower lub uprawiaj jogging! Możliwości jest wiele – wybierz to, co sprawia Ci satysfakcję, a dbanie o kondycję będzie dla Ciebie przyjemnością!