Autor: Anna Majowicz

Terminal intermodalny w Emilianowie coraz bliżej

Bydgoszcz podejmowała w ciągu ostatnich lat szereg działań w celu zlokalizowania w rejonie Bydgoskiego Parku Przemysłowo -Technologicznego portu intermodalnego. Latem ubiegłego roku Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa powołał do życia spółkę Terminal Intermodalny Bydgoszcz Emilianowo.

Stronami porozumienia w budowie terminala są: Wojewoda Kujawsko-Pomorski, Polskie Koleje Państwowe S.A., Gmina Nowa Wieś Wielka, Zarząd Morski Portu Gdynia S.A., spółka Bydgoski Park Przemysłowo-Technologiczny, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa i PKP CARGO S.A. Inwestycja ma powstać w ramach Krajowego Programu Odbudowy (KPO).

Budowa terminala będzie etapowana. – W tej chwili trwają prace przygotowawcze i jest przygotowany program funkcjonalno – użytkowy. Aby przystąpić do konkursu musimy uzyskać zgody środowiskowe. Je określi nam Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska na podstawie złożonej przez nas karty przedsięwzięcia (KIP). Myślę, że po otrzymaniu środków na budowę terminala, ukończymy inwestycję w ciągu trzech lat – wskazuje Paweł Bukowski, prezes zarządu Terminal Intermodalny Bydgoszcz Emilianowo. Jak podkreśla, w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej mówi się o dużych środkach z Krajowego Programu Odbudowy na rozwój punktowej infrastruktury intermodalnej. Jest na to kładziony silny nacisk zarówno ze strony naszego rządu, jak i Komisji Europejskiej, dlatego strony porozumienia w budowie terminala są dobrej myśli. 

Według opracowywanego programu funkcjonalno – użytkowego, Spółka wykupi od lasów państwowych powierzchnię 5, 7 ha. Nie będzie to cały teren terminala. Prezes Bukowski wskazuje, że terminal powstanie częściowo na stacji kolejowej, na rozjazdach, które już istnieją. Szczegóły poznamy w październiku.

Budowa punktu przeładunkowego w Emilianowie k. Bydgoszczy to pierwszy element większej infrastruktury, tzw. bydgoskiego węzła multimodalnego. Węzeł ma umożliwić sprawniejszy przewóz towarów pomiędzy trójmiejskimi portami a południem kraju.

Emilianowo ma bardzo dobre połączenie z Gdynią i Gdańskiem, a dzięki linii kolejowej 207 również z Elblągiem. Ponadto poprzez linię 18 z zespołem portów Szczecin-Świnoujście – ocenia Paweł Bukowski.

Po wybudowaniu terminala Spółka ogłosi postępowanie na wybór operatora. Założenie jest takie, że terminal w Emilianowie będzie otwarty dla wszystkich operatorów intermodalnych. Jego zdolności przeładunkowe Spółka wylicza na 80 tys. TEU rocznie.

->  Pakiet Mobilności – będzie drożej

Subskrybuj nasz NEWSLETTER!

Otrzymuj powiadomienia o nowościach wprost na swoją skrzynkę pocztową!

 

 

Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Polski Instytut Transportu Drogowego oraz partnerów moich danych osobowych w postaci adresu poczty elektronicznej w celu przesyłania mi informacji marketingowych dotyczących produktów i usług oferowanych przez za pomocą środków komunikacji elektronicznej, stosownie do treści przepisu art. 10 ust. 1 i 2 ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną.

 

Zapisując się na pobranie raportu, wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych wskazanych w niniejszym formularzu, przez Polski Instytut Transportu Drogowego, dalej jako „Administrator” w celach marketingowych oraz oświadczam, że jestem zainteresowany otrzymaniem informacji o aktualnych produktach i ofertach Administratora, tym samym wyrażając zgodę na przesyłanie przez Administratora na podane dane kontaktowe informacji handlowych, w szczególności w zakresie obejmującym kontakt drogą elektroniczną i/lub telefoniczną.

Administratorem Państwa danych osobowych jest Polski Instytut Transportu Drogowego. Dane osobowe będą przetwarzane w celach niezbędnych do wysłania raportu, a w razie wyrażenia przez Państwa zgody, dane te będą przetwarzane w celach marketingowych, tj. skontaktowania się i przekazania informacji o ofertach i produktach Polski Instytut Transportu Drogowego lub partnerów raportu, tj. Webfleet Solutions Poland Sp. z o.o., Transcash.eu S.A. oraz Trans.eu S.A. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do wysłania raportu. Podstawa prawna, cel, okres przetwarzania danych osobowych oraz uprawnienia przysługujące, a także inne ważne informacje dotyczące zasad przetwarzania danych osobowych są szczegółowo określone w Polityce prywatności na stronie www.pitd.org.pl, kontakt mailowy: instytut@pitd.org.pl. Zgodę można wycofać w każdym czasie.

 

Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Polski Instytut Transportu Drogowego oraz partnerów moich danych osobowych w postaci adresu poczty elektronicznej w celu przesyłania mi informacji marketingowych dotyczących produktów i usług oferowanych przez za pomocą środków komunikacji elektronicznej, stosownie do treści przepisu art. 10 ust. 1 i 2 ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną.